Nowofundland – wszystko co musisz wiedzieć o rasie!

Nowofundlandy stanowią tak naprawdę uosobienie łagodnego olbrzyma. Ten duży, potulny pies przez lata zdobywał sławę ze względu na swoją inteligencję, siłę, oddanie człowiekowi i waleczny charakter. Jest to rasa z długą historią, a jej przedstawiciele zasłużyli się jako wierni kompani liczących się osób, odgrywając przy tym znaczącą rolę na przestrzeni wieków. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi poniżej informacjami dotyczącymi podstawowej wiedzy na temat nowofundlandów
Spis treści
Wygląd i opis rasy:
- Grupa FCI: Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
- Sekcja 2.2 Molosy typu górskiego
- Rozmiar: średni, wysokość w kłębie: 56-70 cm
- Waga: ok. 54-68 kg
- Kolor sierści: czarny, niebieski / srebrny, brązowy / czekoladowy
- Wzór na sierści: dwukolorowy, łaciaty / nakrapiany
- Długość życia: 8-11 lat
Nowofundland -wzorzec rasy
Nowofundland to pies o masywnym wyglądzie, przeważnie czarnym lub brązowym umaszczeniu. Jego głowa z charakterystycznym dużym nosem i dobrze wykształconych nozdrzach przykuwa uwagę miłośników dużych psów. Oczy psa są stosunkowo małe i szeroko rozstawione. Uszy nowofundlanda są niewielkie, szeroko osadzone, trójkątne o zaokrąglonych końcach. Mocna, dobrze umięśniona szyja, płynnie przechodząca w łopatki, na tyle długa, aby głowa była noszona dumnie Sierść nowofundlanda jest nieprzemakalna, zawiera poszerstek, który jest miękki i gęsty, bardziej gęsty w zimie, niż w lecie. Wady dyskwalifikujące to nietypowy temperament, przodozgryz lub tyłozgryz, krzywe szczęki.
Nowofundland – charakter
Pomimo swojej wielkości, pies ten jest raczej potulny i może przystosować się do życia w domu. Potrzebuje jednak sporej przestrzeni na podwórku do ćwiczeń i bezpiecznego dostępu do wody. Jest najszczęśliwszy, gdy jest z rodziną i nie powinien być zostawiany sam na długi czas ani wypędzany na podwórko lub do budy. Rasa ta jest czujna i godna zaufania, dobrze odnajduje się wśród dzieci. Mówi się, że autor J.M. Barrie oparł „Nanę” w Piotrusiu Panie na swoim własnym nowofundlandzie. Nowofundlandy są odważne, skłonne do obrony swojej rodziny. Jest to inteligentna rasa, opiekunowie nowofundlandów często opowiadają o swoich psach ostrzegających ich przed pożarem w domu.
Nowofundland – długość życia
Nowofundlandy żyją zazwyczaj 8-11 lat.
Nowofundland – zdrowie
Nowofundland to pies odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Jego wodoodporna sierść skutecznie chroni go przed zimnem, nawet podczas zażywania kąpieli w lodowatym stawie. Upały pies znosi stosunkowo dobrze, lecz nie powinien być wystawiany na skrajne temperatury, ponieważ jest narażony na udar cieplny. Psy są narażone na choroby układu ruchu takie jak:
- dysplazja stawów biodrowych
- chondrodysplazja
- miastenia
- neoplazja
Do innych dolegliwości nowofundlandów zalicza się:
- Zaćmę
- podwinięcie lub wywinięcie powiek
- cystynurię
- udar cieplny
Nowofundland – pielęgnacja
Warto pamiętać, że psy rasy nowofundland są skłonne do ślinienia się od czasu do czasu. Zadbajmy o regularne szczotkowanie gęstej sierści co najmniej raz na tydzień, a w okresie linienia codziennie i przycinanie pazurów. Zbyt długie paznokcie mogą powodować dyskomfort i problemy w chodzeniu.
Nowofundland – żywienie
Zawsze zapewniaj swojemu psu dostęp do świeżej wody. Karm pupila wysokiej jakości, zbilansowaną karmą — zwykle w dwóch posiłkach dziennie. Warto omówić sposób karmienia ze swoim lekarzem weterynarii, ponieważ może się to różnić w zależności od wieku, poziomu aktywności i innych czynników. Nowofundlandy na ogół jedzą więcej niż psy średniej wielkości, zatem przygotuj większy budżet na ten cel. Zwróć uwagę, aby nie przekarmić swojego podopiecznego. Podobnie jak inne rasy psów z głęboką klatką piersiową, nowofundlandy mogą odczuwać wzdęcia i być predysponowane do skręty żołądka w wyniku zbyt szybkiego jedzenia. Aby zapobiec temu schorzeniu, można podawać mniejsze, częstsze posiłki w ciągu dnia. Możesz także spowolnić jedzenie za pomocą specjalnych mat do karmienia.
Nowofundland – szkolenie i wychowanie
Jak każdy pies, nowofundland potrzebuje wczesnej socjalizacji — kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami w młodości. Zapisanie go do psiego przedszkola to świetny początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów, w których psy są akceptowane, oraz na spokojne spacery w celu spotkania się z sąsiadami, również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne. Młode nowofundlandy potrzebują wystarczającej ilości ruchu do prawidłowego wzrostu.
Nowofundland – szczeniaki i hodowla
Kupując nowofundlanda z hodowli zweryfikujmy uprzednio warunki, w jakich żyją szczenięta a także kondycję i stan zdrowia matki. Naszą czujność powinien wzbudzić fakt, gdy hodowca nie chce pokazać swojej hodowli. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. W przypadku jej braku mamy do czynienia z tzw. pseudohodwlą, a zakup takiego zwierzęcia nie tylko przyczyni się do pogorszenia dobrostanu pozostałych, ale także stanowi ryzyko do wystąpienia problemów zdrowotnych w przyszłości.
Nowofundland – cena
Cena nowofundlanda zależy od renomy hodowli. Koszt zakupu psa wiąże się z wydatkiem rzędu 6000 do 8500 zł.
Nowofundland – historia rasy, ciekawostki:
Rasa powstała na Nowej Fundlandii z psów miejscowych i przywiezionych przez Wikingów po roku 1100 dużych, czarnych psów przeznaczonych do polowania na niedźwiedzie. Do ich ostatecznego wyglądu przyczyniły się także rozmaite psy, przywożone na wyspę przez rybaków z Europy. W 1610, kiedy to miał miejsce początek kolonizacji wyspy, funkcjonował już ustalony typ psów o jednolitej budowie i cechach charakteru, pozwalającym sprostać trudnym warunkom, surowemu klimatowi i radzić sobie we wzburzonych falach. Psy z Nowej Fundlandii wykorzystywane były do transportowania ciężkich ładunków oraz jako aportery z wody i ratownicy. Jako pies okrętowy, nowofundland miał za zadanie płynąć na brzeg z liną ze statku, nawiązując połączenie z pomocą na brzegu. Nowofundland był tak potężnym pływakiem, że potrafił też doholować na ląd małą łódź. Jednemu nowofundlandowi przypisuje się uratowanie Napoleona Bonaparte po tym, jak wpadł do wody! Atrakcją turystyczną w Anglii, gdzie nowofundlandy zawsze były bardzo lubiane, jest pomnik wzniesiony przez Lorda Byrona w opactwie Newstead dla jego ukochanego nowofundlanda, Boatswaina. Napis na pomniku, wymyślony przez samego wielkiego poetę, sławi Boatswaina, „który posiadał piękno bez próżności/siłę bez zuchwałości/odwagę bez wściekłości/i wszystkie cnoty człowieka bez jego wad”. Byron tak bardzo cenił swojego nowofundlanda, że grobowiec Boatswaina w opactwie jest większy niż jego własny.
Nowofundland – ciekawostki:
W filmie Akademia Policyjna, w roli nowofundlanda wystąpił „Lou”, partner oficera Vinniego Schtulmana, a rasa ta została niesłusznie przedstawiona jako niechlujna, powolna i niezdarna. Ironia polega nie tylko na tym, że nowofundlandy są bardzo bystre, ale także „Oficera Lou” zagrał najbardziej utytułowany do tej pory nowofundlandowy pies, „Kodiak”, To ten sam pies, który zaalarmował swoją właścicielkę o niebezpiecznym pożarze w ich domu i uratował jej życie.
Sławne Nowofundlandy
- Bashaw: ulubiony pies hrabiego Dudley i inspiracja dla rzeźby autorstwa Matthew Cotes Wyatt w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
- Bilbo: ratownik nowofundlandzki na plaży Sennen w Kornwalii – przypisuje się mu uratowanie trzech istnień.
- Boatswain: pupil angielskiego poety Lorda Byrona i bbohater jego wiersza „Epitafium dla psa”. Byron próbował przywrócić Boatswaina do zdrowia, gdy pies zachorował na wściekliznę, ale bezskutecznie. Kiedy Boatswain zmarł, Byron zbudował dla niego pomnik w opactwie Newstead.
- Frank: nieoficjalna maskotka Brygady Sierot podczas amerykańskiej wojny secesyjnej.
- Gander: maskotka II wojny światowej Królewskich Strzelców Kanadyjskich, znana również jako „Sierżant Gander”, który zginął w akcji w bitwie o Hongkong, gdy przenosił granat z dala od rannych żołnierzy. Za co został odznaczony, a jego pomnik pamiątkowy można oglądać w Gander Heritage Memorial Park.
- Gipsy: Pies Lemuela i Emmy Wilmarthów, który uratował tego ostatniego przed utonięciem, dożył 23 lat.
- Luath: nowofundland Landseer J. M. Barrie’ego i inspiracja dla „Nany”, pielęgniarki dzieci Darlingów w Piotrusiu Panie.
- Rigel: zwierzę pierwszego oficera Williama Murdocha na pokładzie RMS Titanic. Murdoch poszedł na dno wraz ze statkiem, ale Rigel pływał przez trzy godziny obok łodzi ratunkowej, aż został uratowany przez RMS Carpathia. Rigel jest znany jako bohater ostrzegający kapitana Carpathii o osłabionych rozbitkach, zanim statek w nich uderzył. Rigel został adoptowany przez załoganta Jonasa Briggsa.
Nowofundland – dla kogo?
Pies potrafi żyć w harmonii z innymi zwierzętami, a powstałym sprzeczką w stadzie szybko zaradza. Nowofundland jest rasą dla ludzi, którzy posiadają dom z ogrodem. W małym, ciasnym mieszkanku pies ten męczy się. Źle znosi wysokie temperatury, jak i zbyt długie spacery. Nie nadaje się dla ludzi zapracowanych, którzy nie będą w stanie zapewnić psu odpowiedniego szkolenia. Decydując się na zakup nowofundlanda powinniśmy liczyć się wysokimi kosztami jego utrzymania. Pies rasy nowofundland odnajdzie się u kompetentnego opiekuna w większej rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami a także u aktywnego emeryta. Pamiętaj o tym, że sierść swojego pupila będziesz znajdywał praktycznie wszędzie, co zmusi Cię do regularnego odkurzania. Warto także zwrócić uwagę na obfite ślinienie się psa. Jeśli jesteśmy gotowi na tego rodzaju wyzwania, możemy rozważyć zakup nowofundlanda.
Nowofundland psem pracującym
Nowofundlandy świetnie sprawdzą się w roli ratowników wodnych. Dzięki swoim wrodzonym umiejętnościom pływackim, dużym rozmiarom i potężnej sile są w stanie przyciągnąć do brzegu nie tylko dorosłego człowieka.