Pies dużo pije – czy to już powód do zmartwień?

Pies dużo pije – czy to już powód do zmartwień?

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie twój pies bardzo dużo pije? Nie wiesz czy jest to zjawisko, na które wcześniej po prostu nie zwracałeś szczególnej uwagi, czy może pojawiło się niedawno i jest to powód do niepokoju? Bardzo ważne jest obserwowanie psa, czy nie wystąpiły u niego jednocześnie inne symptomy, jak np. nadmierne oddawanie moczu lub pojawienie się biegunki. Jednak już sam fakt, że twój pies pije dużo wody (tzw. polidypsja), jest wystarczający, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii i wykluczyć występowanie ewentualnych chorób.

Czy twój pies naprawdę dużo pije, czyli ile dziennie powinien wypijać pies?

W dużym uproszczeniu, pies powinien pić dziennie 50-60 ml wody na kilogram masy ciała. Więc przykładowo, pies o masie 15 kg, powinien wypić 750-900 ml wody w ciągu jednego dnia. Jest to dosyć umowna granica, ponieważ zależy ona od wielu czynników, znacząco wpływających na ilość wypijanej dziennie wody, m.in.:

  • Aktywność fizyczna
  • Wysoka temperatura otoczenia
  • Przyjmowane leki
  • Rodzaj stosowanej karmy
  • Ciąża i laktacja

Dlaczego pies dużo pije? Czynniki fizjologiczne

Po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas którego zwierzęta szybciej tracą płyny, zazwyczaj występuje wzmożone pragnienie. Jest to zjawisko fizjologiczne oraz tymczasowe. Ma ono miejsce zarówno u psów, u ludzi, jak i innych gatunków zwierząt.

Wysoka temperatura otoczenia wiąże się z potrzebą schładzania organizmu, a jak dobrze wiemy, pies reguluje swoją temperaturę wewnętrzną poprzez ziajanie. Proces ten powoduje utratę pewnej ilości wody z organizmu na drodze parowania z powierzchni języka, co również wiąże się ze zwiększonym przyjmowaniem wody.

Zwiększony poziom pragnienia może być wynikiem stosowanych w obecnym czasie leków lub suplementów. Przykładem mogą być leki przeciwzapalne, których częstym skutkiem ubocznym jest wypijanie większej ilości wody oraz częstsze oddawanie moczu przez psa. Także ciąża i laktacja to intensywny okres dla suk. Samice posiadające szczeniaki, mają większe zapotrzebowanie na spożywane płyny, m.in. dlatego, że woda jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji mleka.

Na ilość wypijanej wody przez psa ma wpływ również przyjmowana przez niego karma. Karmy suche, ze względu na to, że zawierają znikomą ilość wody (10%) w porównaniu do karm mokrych (nawet 80%), przyczyniają się często do delikatnego odwodnienia, przez co pies pije więcej wody. Warto wspomnieć, że przyczyną zwiększonego pragnienia, może być nie tylko stosowany rodzaj karmy, ale również podawanie psom niektórych smakołyków. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nieodpowiednie dla psów przysmaki, jak np. resztki ze stołu, często zawierają większe ilości soli, co również przyczynia się do wypijania większej ilości wody. Podawania takich smakołyków, powinniśmy więc unikać.

Jak możesz sprawdzić ile twój pies pije?

Często opiekunowi ciężko jest stwierdzić jaką dokładnie ilość wody wypił jego pies w ciągu dnia, jednak istnieje na to pewne rozwiązanie. Dobrym sposobem jest stosowanie miski z odpowiednią miarką, a następnie zapisywanie ilości wypijanej wody w ciągu dnia przez pupila.

Odmierzając, zapisując i porównując ilość wypitej wody z danymi podanymi wyżej, pamiętaj, że na ilość wypijanej wody wpływ ma również rasa psa, jego wiek oraz stan organizmu, a także odczuwane emocje, np. stres często przyczynia się do spożywania większej ilości wody przez zwierzę.

Dlaczego pies dużo pije? Czynniki patologiczne

Tak jak dowiedziałeś się z poprzedniego akapitu, nie zawsze wypijanie większej ilości wody przez psa wiąże się z problemami zdrowotnymi. Czasami, picie nadmiernej ilości wody ma też związek z występującymi zaburzeniami behawioralnymi, są to tzw. zachowania obsesyjne. Jednak, zaniepokoić powinny Cię sytuacje, gdy występują u niego również inne objawy, tzn.

  • Pies dużo pije i sika
  • Pies dużo pije i wymiotuje
  • Pies dużo pije i ma duży brzuch

Z każdym z wyżej wymienionych problemów, powinieneś udać się do lekarza weterynarii w celu potwierdzenia lub wykluczenia istnienia konkretnych jednostek chorobowych.

Co jeżeli twój pies dużo pije i sika?

Jeżeli Twój pies dużo pije i sika, może wskazywać to na problemy z układem moczowym, np.

  • Niewydolność nerek
  • Moczówka prosta
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • A także cukrzyca

Co jeżeli twój pies dużo pije i wymiotuje?

Jeżeli jednak Twój pies dużo pije i wymiotuje, możesz podejrzewać u niego:

  • Nadczynność tarczycy
  • Nadczynność kory nadnerczy (choroba Cushinga)
  • Niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona)
  • Choroby wątroby

Jeżeli takie objawy jak picie dużej ilości wody, częste oddawanie moczu, wymioty oraz możliwe powiększenie brzucha pojawią się u Twojej suczki, która nie jest wysterylizowana (wykastrowana) istnieje ryzyko występowania u niej ropomacicza, które jest stanem zagrożenia życia! W takiej sytuacji wymagana jest natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii.

Wymienione wyżej jednostki chorobowe to tylko jedne z nielicznych, najczęściej występujących dolegliwości u psów. Jest ich oczywiście o wiele więcej, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Szczenięta i seniorzy

Zastanawiasz się, czy Twój szczeniak pije zbyt dużo wody? A może starszy pies często podchodzi do miski? W przypadku tych dwóch grup wiekowych, odpowiednie nawodnienie organizmu stanowi bardzo ważną rolę. Psy, zarówno szczenięta, jak i osobniki w podeszłym wieku, często podchodzą do miski, lecz wypijane ilości wody są małe. Nie należy tego mylić ze wzmożonym pragnieniem. Polega to jedynie na częstszym wypijaniu mniejszych ilości wody, mieszczących się w granicach norm, co jest zjawiskiem fizjologicznym.

Jednak to na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę u tych grup wiekowych to fakt, że zwierzęta młodsze oraz starsze nierzadko posiadają obniżoną odporność. W związku z tym, występuje u nich zwiększona podatność na występowanie chorób zakaźnych. Choroby zakaźne bardzo często przebiegają z podwyższeniem temperatury ciała (gorączką), dochodzi do możliwego do zaobserwowania wysuszenia błon śluzowych i zwierzęta odczuwają zwiększone pragnienie.

Poza tym, u psów geriatrycznych (w podeszłym wieku) zwiększona jest częstotliwość występowania wielu chorób przewlekłych, niewydolności narządowych, przebiegających z nadmiernym pragnieniem, np. przewlekła choroba nerek lub cukrzyca. Dlatego ważne jest odpowiednie obserwowanie zwierzęcia oraz rozróżnienie, czy senior podchodzi częściej do miski, ale ilość wypijanej wody jest prawidłowa, czy też przewyższa ona dobowe zapotrzebowanie.

Przewodnienie organizmu

W sytuacji gdy pies dużo pije, ale nie ma apetytu, bardzo szybko może dojść do przewodnienia organizmu. Ważne jest, aby każdy opiekun psa zdawał sobie sprawę z czym takie przewodnienie się wiąże oraz jakie objawy mogą w takiej sytuacji wystąpić.

Nadmiar spożytych płynów doprowadzić może do rozrzedzenia krwi, co wiąże się z powstaniem zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu. Zaburzenia w poziome elektrolitów z kolei mogą działać niekorzystnie na komórki krwi. Do głównych i najważniejszych objawów tzw. zatrucia wodnego, należą:

  • Rozszerzone źrenice
  • Wzdęcie
  • Wymioty
  • Apatia
  • Nadmierne ślinienie się
  • Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej

Wystąpienie tych objawów jest dla nas, jako opiekunów, wskazówką, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Niestety, kolejnym krokiem nieopanowanego przewodnienia, mogą być problemy z oddychaniem oraz wystąpienie zapaści, która jest stanem zagrożenia życia.

Co robić, gdy twój pies dużo pije?

Pierwszym i najważniejszym punktem jest wizyta u lekarza weterynarii. Diagnostyka w przypadku polidypsji (patologicznego wzmożonego pragnienia) obejmuje przede wszystkim badania krwi (badanie morfologiczne oraz badanie biochemiczne) oraz badania moczu. Warto iść do lekarza już z przygotowaną próbką moczu, którą można pobrać od psa do sterylnego pojemniczka kupionego w aptece. Podczas spaceru, gdy pies będzie oddawał mocz, wystarczy podłożyć pojemniczek i pobrać próbkę. Jest to dość łatwe zadanie dla opiekunów samców, jednak czasami problem może pojawić się u właścicieli suczek.

Jeżeli nie uda się pobrać moczu samodzielnie, lekarz weterynarii pobierze go przez tzw. cystocentezę, czyli nakłucie pęcherza moczowego pod kontrolą USG oraz pobranie moczu do strzykawki. Warto wspomnieć, że zabieg cystocentezy jest najbardziej miarodajną i wiarygodną metodą pobrania moczu do badania bakteriologicznego, czyli tzw. posiewu. Lekarz może również zasugerować wykonanie badanie USG jamy brzusznej, w celu oceny poszczególnych narządów wewnętrznych.

Podsumowując, nawet gdy nie jesteśmy pewni, czy naszemu psu może coś dolegać, warto udać się na kontrolę, podczas której lekarz zbada naszego pupila od głowy, aż po ogon i wykona badania profilaktyczne, które być może, przyczynią się do wcześniejszego zdiagnozowania problemu oraz zwiększą szansę na wyleczenie. Warto sugerować się tutaj stwierdzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Zwiększamy w ten sposób szanse na długie i zdrowe życie przy naszym przyjacielu, a także jesteśmy w stanie ograniczyć koszty, które w przyszłości mogłyby wiązać się z leczeniem konkretnych jednostek chorobowych.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *