Pies i kot – jak oswoić psa z kotem?

Pies i kot - jak oswoić psa z kotem?

Czy psy i koty z natury są wrogami? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – i tak, i nie. Często spotykana niechęć pomiędzy zwierzętami wynika to z tego, że psy i koty to dwa bardzo różne gatunki i postrzegają siebie nawzajem jako potencjalne ofiary. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się dogadać mieszkając razem pod jednym dachem i pies z kotem w domu nie oznacza od razu wojny. Istnieje wiele metod, które mówią o tym, jak przyzwyczaić psa do kota i odwrotnie. W rzeczywistości, wiele gospodarstw domowych udowodniło, że psy i koty mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek, jak oswoić psa z kotem.

Relacja pies – kot

Można wyróżnić kilka czynników, które sprawiają, że związek tych dwóch gatunków jest odrobinę skomplikowany. Jednym z nich jest fakt, iż psy i koty komunikują się w zupełnie inny sposób. Weźmy na przykład powitanie w postaci obwąchiwania tyłka, które ściśle kojarzone jest z psim zachowaniem. Pies spotykając psa wykonuje tę czynność, aby lepiej poznać napotkaną jednostkę. Nie jest to postępowanie typowe dla kotów, dlatego mogą one nie reagować tak dobrze na powitanie przez wąchanie tyłka, ponieważ nie jest to ich naturalne zachowanie. Wąchanie pupy przez psa może okazać się dla kota przerażające, nieprzyjemne i bardzo niepożądane. Może nawet wywołać reakcję ucieczki, co jest doskonałym przejściem do kolejnego problemu międzygatunkowego, który się pojawia – instynktu drapieżcy.
W momencie, gdy psy zostały po raz pierwszy udomowione, często szkolono je do polowania na małe, futrzaste zwierzęta. Wyobraźmy sobie więc taką scenę: kot wita się z psem, pies wącha tyłek kota, kot jest całkowicie przerażony tym niegodnym zachowaniem i ucieka. Wówczas psi instynkt drapieżcy włącza się, powodując u psa próbę upolowania obranego przez siebie celu. Pies goni kota, a tym samym mniejszy pupil robi się jeszcze bardziej przerażony i przyjaźń staje się mało prawdopodobna.

Jak odpowiednio dobrać kota i psa?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kota dla swojego psa lub odwrotnie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę osobowości obu zwierząt. Pomocne może okazać się poszukiwanie towarzysza, który w przeszłości miał już styczność z drugim gatunkiem – wówczas nie będziesz musiał zbyt długo martwić się jak przyzwyczaić kota do psa w domu i vice versa.

Jeśli pies próbuje agresywnie gonić kota, uderzać go, podnosić lub w inny sposób obchodzić się z nim, lepiej nawet nie rozważać dwójki zwierząt lub przynajmniej postępować bardzo ostrożnie. Ponadto, pies, który warczy, rzuca się na kota lub obsesyjnie na niego szczeka, prawdopodobnie najlepiej poradzi sobie w środowisku wolnym od kota, a dodatkowy pupil może wywołać u niego reakcje stresowe i agresję. Podobnie kot, który nieprzyjemnie warczy, rzuca się na psa, ucieka przed nim lub chowa się w różne zakamarki, prawdopodobnie wolałby nie mieszkać z psem.

Jeśli Twój pies uwielbia gonić różne rzeczy, to strachliwy, nieśmiały kot, który ucieka, raczej nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ może to pobudzić psa do pościgu. Podobnie energiczny kot, który biega i rzuca się do ucieczki nie będzie dobrym kompanem dla strachliwego psa. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie spokojny, pewny siebie kot, który nie będzie uciekał (ze strachu lub podczas zabawy).

Jeśli pies bawi się dość agresywnie, najlepiej unikać kociąt lub starszych kotów, które łatwo można zranić. Zamiast tego, wybieraj dorosłe, lecz młody koty w pełni zdrowia, które są zainteresowane zabawą. Kociak powinien być również wystarczająco pewny siebie, aby zadbać o siebie podczas zabawy z kompanem większych rozmiarów. Jeśli kot jest hałaśliwy lub figlarny, pies, który kocha łagodną zabawę może być świetną opcją. Unikaj nadmiernie hałaśliwych towarzyszy, którzy mogą denerwować, straszyć lub w inny sposób przeszkadzać drugiemu zwierzęciu.

Niektóre psy będą integrować się z rodziną oraz z istniejącymi zwierzętami domowymi lepiej niż inne. Starsze psy są prawdopodobnie mniej energiczne niż młode szczeniaki, dlatego jeśli masz już stare zwierzęta, możesz chcieć adoptować spokojnego, przyjaznego kotu dorosłego psa. Zanim pomyślisz o zakupie zwierzaka, rozważ najpierw adopcję psa lub szczeniaka ze schroniska. Warto dawać szansę niechcianym i zapomnianym zwierzętom, które potrzebują miłości tak samo, jak każde inne stworzenie!

Pierwsze kroki – o czym warto pamiętać?

Po przybyciu do domu nowego zwierzaka, początkowo należy go trzymać z dala od zwierzaka, który jest tam dłużej. Najlepiej będzie, gdy stworzysz dwie różne przestrzenie w swoim domu, aby czworonogi nie musiały od razu wchodzić ze sobą w interakcje. Kiedy nowy zwierzak będzie miał trochę czasu, aby przyzwyczaić się do Twojej przestrzeni, możesz zacząć myśleć o tym, jak zapoznać psa z kotem.
Pierwszym i najważniejszym krokiem do sukcesu jest pozwolenie zwierzakom, aby się nawzajem obwąchiwały i słyszały z obu stron drzwi. Możesz podawać im smakołyki, aby wprowadzenie do nowej sytuacji było przyjemnym doświadczeniem. Staraj się również używać komend, jeśli pies zacznie agresywnie drapać w drzwi.

W kolejnym etapie tworzenia więzi między zwierzętami, możesz użyć klatki dla kota oraz smyczy dla psa. Kiedy kot przyzwyczai się już do przebywania w swojej klatce, możesz pozwolić psu wejść do pokoju. Przestraszony kot będzie mógł się schować w klatce, jednak nie powinieneś pozwalać na bezpośrednie stanie psa nad klatką z kotem. Jeżeli Twój kot nie czuje się dostatecznie komfortowo przebywając w klatce, możesz użyć specjalnych bramek, aby oddzielić od siebie Twoich czworonożnych pupili. Twój pies powinien ćwiczyć podstawowe komendy pozostając w zasięgu wzroku kota. Jeśli Twój pies rzuci się w kierunku kota, stanowczo wyraź sprzeciw i usuń go z pokoju. Spróbuj korzystać z tych metod kilka razy dziennie i powoli pozwól psu zbliżyć się do kota.

Co dalej?

Kiedy zwierzaki już będą mogły bez problemu obwąchiwać się nawzajem przez klatkę lub bramkę, możesz zacząć pozwolić kotu swobodnie poruszać się po pokoju. Niech Twój pies leży w pomieszczeniu i najlepiej będzie, jeśli ktoś otworzy drzwi lub wcześniej zamontowaną bramkę. Pozwól swojemu kotu robić to, co sprawia mu przyjemność i trzymaj psa na smyczy oraz w pozycji leżącej. Kontynuuj te czynności kilka razy dziennie, aż Twój pies będzie w stanie pozostać z kotem w tym samym pomieszczeniu bez przejawiania agresywnych tendencji. W końcu będziesz mógł zdjąć smycz z psa, a Twoje zwierzęta będą mogły bez problemu współistnieć w tym samym pomieszczeniu.

Jak działać w przypadku szczeniaka?

A co w sytuacji, gdy w domu jest już kot, a podjęliśmy decyzję o adopcji małego pieska? Jak przyzwyczaić kota do szczeniaka i stworzyć między nimi ciepłą relację? Na tę sytuację również mamy dla Ciebie kilka istotnych porad, które warto wykorzystać.

Kiedy już zdecydujesz się na zakup bądź adopcję szczeniaka, będziesz musiał pomyśleć o tym, jak najlepiej wprowadzić go do istniejących warunków oraz mieszkających w Twoim domu innych zwierząt. Musisz zadbać o to, aby wszystko poszło gładko. Musisz się przygotować na to, że może to być stresujący czas dla wszystkich zwierząt i ważne jest, abyś był cierpliwy, i przygotowany na to, że wprowadzenie będzie trwało co najmniej tydzień, ale może nawet kilka tygodni. Ten sam proces należy przeprowadzić, jeśli masz więcej niż jednego kota.

Przed przyprowadzeniem szczeniaka do domu powinieneś poświęcić trochę czasu na przygotowania. W szczególności należy upewnić się, że w Twoim domu znajduje się wiele wysokich miejsc do odpoczynku, w których kot może łatwo i bezpiecznie oddalić się od szczeniaka, jeśli będzie miał na to ochotę. Ponadto, jeśli Twój kot zazwyczaj ma swoje miski z jedzeniem oraz kuwetę, w miejscu, w którym teraz będzie mógł przebywać pies, dobrze jest zaplanować to z wyprzedzeniem i przenieść je w miejsce, do którego tylko kot ma dostęp. Warto także przyzwyczaić kota do tej zmiany przed przybyciem szczeniaka. Pomoże to ograniczyć stres i uniknąć problemów związanych z tym, że kot będzie się bał jeść/pić lub korzystać z kuwety po pojawieniu się nowego członka rodziny.

Nie próbuj także przedstawiać sobie zwierząt, gdy w pobliżu są przyjaciele lub wiele osób. Unikaj okresów, w których jesteś zestresowany, np. zaraz po powrocie do domu po ciężkim dniu w pracy. Zwierzęta potrafią wyczuć Twój stres i mogą również zachowywać się inaczej z tego powodu Kiedy w końcu wprowadzisz szczeniaka do swojego domu, upewnij się, że nie przeprowadziłeś się niedawno lub nie przeszedłeś żadnej innej poważnej zmiany w życiu.

Na co należy zwracać uwagę?

Niestety nie zawsze wszystko może pójść po naszej myśli i nawet gdy staraliśmy się dobrze dobrać charaktery swoich zwierzaków, to jednak mogą się one nie polubić na tyle, by móc ze sobą zamieszkać. Adoptując drugiego czworonoga warto zwracać uwagę na alarmujące zachowania zwierząt, do których można zaliczyć:

Jeśli w jakimkolwiek momencie pies rzuci się na spokojnego i cichego kota, warczy na niego lub wykazuje jakąkolwiek agresję, to prawdopodobnie nie powinno dojść do kolejnego spotkania. To samo dotyczy sytuacji, gdy kot atakuje spokojnego, cichego psa. Jeśli zależy Ci na tym, aby ten związek zadziałał, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy specjalisty.

  • Jeśli pies pozostaje nadmiernie skupiony, nie odrywa wzroku od kota lub drzwi, całkowicie ignoruje Ciebie lub gwałtownie rzuca się do ataku, gdy tylko kot się poruszy, to prawdopodobnie nie jest to dobry sygnał. Jeśli szukasz psa dla swojego kota, spróbuj z innym czworonogiem. Jeśli to jest Twój pies, prawdopodobnie nie powinieneś kupować mu kota do towarzystwa.
  • Jeśli szukasz kota dla swojego psa, a Twój pies wykazuje wątpliwe zachowanie w pobliżu kota, który warczy, syczy, spróbuj ponownie z innym, spokojniejszym kotem. Jeśli pies nadal będzie wykazywał wątpliwe zachowanie w pobliżu innych jednostek, prawdopodobnie nie powinien mieszkać z kotami.
  • Jeśli kot przestaje jeść, pić, korzystać z kuwety lub odwiedzać członków rodziny, to znaczy, że nie jest szczęśliwy. Możesz rozważyć znalezienie lepszej pary lub skontaktować się z profesjonalnym behawiorystą zwierzęcym w celu uzyskania porady.
  • Jeśli to Twój kot warczy lub syczy, daj mu chwilę spokoju i spróbuj ponownie w innym dniu. Być może trzeba będzie również spróbować z innym psem. Kot, który nieustannie syczy i warczy na wszystkie rodzaje psów, prawdopodobnie nie będzie chciał mieszkać z psami. Twój kot może tolerować psa, ale prawdopodobnie nie będzie szczęśliwy, co jest dla niego niesprawiedliwą sytuacją.
5/5 - (2 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *