Pies w samolocie – jak latać z psem?
Pies na pokładzie samolotu to dosyć niecodzienny widok, mimo iż taki sposób transportu jest w dzisiejszych czasach bardzo często wybieranym sposobem komunikacji. Dodatkowo, zwierzęta domowe są współcześnie uznawane za pełnoprawnych członków rodziny i często nie chcemy się z nimi rozstawać, nawet na czas urlopu. Nic dziwnego, że w niektórych sytuacjach konieczny jest więc przewóz psa samolotem– gdy wybieramy się na wakacje lub wyjeżdżamy na dłużej (a nawet przeprowadzamy na stałe) do innego kraju. Jak więc przygotować się do takiej podroży i na jakich zasadach się ona odbywa?
Spis treści
Czy można zabrać psa do samolotu?
Otóż, oczywiście jest to możliwe, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad i dopełnieniu koniecznych formalności przed odbyciem takiej drogi. Zanim kupimy bilet na dany lot i zaplanujemy przebycie danej trasy samolotem z naszym czworonogiem, należy się do tego dobrze przygotować.
Jak przewieźć psa samolotem?
Zwierzę może zostać przetransportowane omawianym środkiem transportu na kilka sposobów. Wybór jednego z nich podyktowany jest przede wszystkim danym pasażerem- jego rozmiarami oraz gatunkiem.
Lot samolotem z psem może odbyć się poprzez zabranie pupila na pokład w specjalnym transporterze lub przystosowanej do tego celu torbie podróżnej. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie zwierzęcia w luku bagażowym (oczywiście konieczna jest również obecność odpowiedniej klatki lub transportera). I w końcu- pies może podróżować osobnym samolotem transportowym (podczas tak zwanego przewozu typu „cargo”).
Zanim przejdziemy do omówienia każdego z tych rozwiązań oraz wymogów którymi się one odznaczają, warto zaznaczyć, że pies w samolocie zawsze powinien być zaopatrzony w odpowiednią dokumentację.
Należy do niej książeczka szczepień zwierzęcia (przede wszystkim powinna zawierać ona zaświadczenie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie), potwierdzenie tożsamości psa, paszport zwierzęcia (dokument wystawiany przez lekarza weterynarii- obejmuje on takie informacje jak dokładny opis naszego pupila, jego gatunek, rasa, numer mikrochipa lub tatuażu, wygląd zwierzęcia, maść, płeć i tym podobne, a także dane opiekuna psa). Dodatkowo, maksymalnie 48 godzin przed zaplanowanym odlotem, należy uzyskać od lekarza weterynarii zaświadczenie o stanie zdrowia psa (informacje o przeprowadzonym badaniu klinicznym, odrobaczeniu zwierzęcia oraz zabezpieczeniu go przeciwko ektopasożytom zewnętrznym).
Należy także wiedzieć, że przewóz psa samolotem jest możliwy wówczas, gdy dane zwierzę ma skończone minimum 3 miesiące. Dodatkowo, od jego ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie, musi minąć co najmniej 21 dni. Pewnym wyjątkiem od powyższej reguły są szczenięta w wieku poniżej 8 tygodni, które nie mogą jeszcze zostać odsadzone od matki.
Pies na pokładzie samolotu
Jednym z przykładem rozwiązań tego, jak przewieźć psa samolotem jest- jak już wspomniano- jego obecność na pokładzie. Taka opcja jest jednak możliwa jedynie w przypadku niektórych zwierząt. W zależności od danego przewoźnika oraz ustalonych przez niego zasad, na pokład samolotu wpuszcza się zwierzęta o masie nie przekraczającej- najczęściej- 8 kilogramów (czasem jest to również 6 lub 10 kilogramów). Należy jednak zaznaczyć, że jest to waga brutto- a więc taka, do której doliczamy ciężar transportera lub torby podróżnej, w której przebywa zwierzę podczas lotu.
Większość przewoźników zezwala na obecność maksymalnie 2 psów w kabinie pasażerskiej. Niektórzy mogą odmówić, jeżeli warunki transportu zwierząt nie zapewniają im odpowiedniego komfortu podróży. Część przewoźników nie wpuszcza zwierząt na pokład wcale. Są to informacje, które bezwzględnie należy sprawdzić przed zakupem biletu na dany lot.
Transporter do samolotu dla psa musi również spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim, powinien mieścić się on w ustalonych odgórnie rozmiarach (jest to, zależnie od konkretnego modelu samolotu, 55/40/20 cm lub 45/30/20 cm, gdzie wymiary odpowiadają kolejno długości, szerokości oraz wysokości podróżnej torby czy transportera).
Ponadto, pies przewożony w takim transporterze, musi mieć możliwość swobodnego stania w nim na wyprostowanych łapach. Świadczy to o tym, że dany transporter lub torba dla psa do samolotu zapewnia zwierzęciu odpowiedni poziom komfortu podróży.
Podczas lotu, transporter ze zwierzęciem powinien znajdować się pod siedzeniem pasażera. Pies w samolocie na kolanach nie jest dozwolonym ani bezpiecznym sposobem przewożenia czworonoga. Transporter nie może znajdować się również na fotelu ani pod nogami opiekuna, zwłaszcza w czasie turbulencji, startu oraz lądowania- w tych sytuacjach bezwzględnie konieczne jest umieszczenie zwierzęcia w wyznaczonym miejscu. Nie należy go również wyciągać z torby podróżnej.
Oczywiście, przewożenie zwierzęcia na pokładzie samolotu wiąże się z dodatkowymi opłatami (pies w samolocie uznawany jest- w świetle przepisów- za rodzaj nadbagażu). Konkretna cena takiej usługi uzależniona jest od państwa, z którego następuje wylot- w polsce wynosi ona 190 zł, z kolei w ameryce północnej aż 465 złotych. Dodatkowo, w przypadku przewozów krajowych, do podanej opłaty dolicza się również podatek vat.
Pies w luku bagażowym
Przewóz psa samolotem w luku bagażowym na ogół kojarzy się właścicielom wyłącznie negatywnie- oczyma wyobraźni widzą swojego pupila wśród przewracających się wypchanych walizek i toreb.
W rzeczywistości jednak, zwierzęta w luku bagażowym umieszczone są w przystosowanej do tego przestrzeni, oddalonej od bagaży pasażerów. Jest to miejsce spełniające szereg wymagań, które mają za zadanie zapewnić psu odpowiedni komfort podróży- od określonej temperatury, przez zawartość tlenu w powietrzu, po wygłuszenie zapewniające porównywalny poziom hałasu do tego, który panuje na pokładzie.
Transporter dla psa do samolotu także powinien spełniać dane kryteria (określone przez międzynarodowe stowarzyszenie transportu lotniczego), aby móc być zabrany do luku bagażowego.
Po pierwsze, musi on zapewniać zwierzęciu swobodę ruchu- uważa się, że jest ona zachowana, kiedy pies może swobodnie położyć się, wstać oraz obrócić w swoim transporterze. Transporter ten (lub klatka) powinien być również dobrze zamknięty i zabezpieczony, wentylowany z co najmniej trzech stron, czysty oraz być pozbawiony kółek. W środki musi zostać zaopatrzony w chłonny materiał, pojemnik z wodą i cechować się odpowiednią schludnością. Na zewnątrz klatki lub transportera należy umieścić etykietę z danymi kontaktowymi opiekuna (a także przydatnymi informacjami, takimi jak harmonogram karmienia zwierzęcia czy sposób opieki nad nim) oraz odpowiednie nalepki, możliwe do uzyskania na etapie odprawy („live animal” oraz „arrow up”).
Po zakończonym locie, zwierzęta odbierane są w specjalnym punkcie, znajdującym się zwykle w pobliżu miejsca odbioru bagażu. Należy pamiętać, że jeden transporter do samolotu dla psa odpowiada wyłącznie jednemu zwierzęciu, chyba że jego wiek nie przekracza 6 miesięcy. Wówczas, w pojedynczej klatce transportowej można przewieźć maksymalnie trzy zwierzęta. Oczywiście, w zależności od przewoźnika, ustalone są różne limity ilości czworonogów, które można przetransportować w jednym luku bagażowym. Niektórzy ustanawiają także limit wagowy dla pojedynczych osobników- często wynosi on 75 kilogramów. Psy o masie ciała przewyższającej wspomnianą, muszą zostać przetransportowane samolotem typu „cargo”. Inni przewoźnicy odmawiają z kolei transportu ras psów uznawanych za niebezpieczne.
Przed podrożą z naszym psim przyjacielem należy odpowiednio wcześnie zapoznać się z przepisami danych linii lotniczych i najpóźniej 12 godzin przed danym lotem zgłosić chęć lotu ze zwierzęciem.
Pies w samolocie transportowym
Przewozy typu cargo zapewniają możliwość transportu samolotem wszelakich żywych zwierząt- psów, kotów, ptaków, gadów, a nawet zwierząt z ogrodów zoologicznych lub jaj wylęgowych, czy jednodniowych kurcząt. Nad takim transportem czuwa odpowiednio przeszkolony personel, gwarantujący bezpieczeństwo oraz komfort podróży pupili, a także przebieg lotu zgodnie z obowiązującymi przepisami lar oraz cites.
Psia dokumentacja obowiązująca w samolocie transportowym odpowiada takiej, jaką musimy przygotować w przypadku przewozu psa samolotem na pokładzie, czy w luku bagażowym. Usługa w ramach przewozu typu cargo wiąże się jednak z nieco większymi opłatami (w polsce jest to 280 zł, w stanach zjednoczonych- 1200 zł). Odbywa się ona za pośrednictwem firm spedycyjnych współpracujących z danym przewoźnikiem. Dodatkowo, w samolotach transportowych obowiązują nieco inne zasady, jeżeli chodzi o rozmiary transportera do samolotu dla psa.
Pies w samolocie – jak przygotować jego i siebie do podróży?
Przewóz psa samolotem może być dla zwierzęcia dosyć stresującym przeżyciem, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie miał on za dużo doświadczenia z przebywaniem w transporterze oraz z dala od właściciela. Należy więc odpowiednio wcześniej rozpocząć zaznajamianie pupila z jego podróżną torbą- zachęcać go do przebywania w transporterze, stopniowo zamykać oraz przenosić w nim zwierzę oraz na każdym etapie nagradzać smakołykami.
Do 4 godzin przed wylotem nie należy karmić oraz poić naszego pupila (dozwolone są jedynie niewielkie porcje wody podawane w odstępach czasu). Przed podróżą należy udać się także ze zwierzakiem na długi spacer, a na samym lotnisku pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ odprawianie się z czworonogiem zazwyczaj zajmuje nieco więcej czasu, niż bez niego. Jeżeli latanie samolotem jest dla zwierzęcia bardzo stresujące, można również zaopatrzyć się zawczasu u lekarza weterynarii w stosowne do sytuacji środki uspokajające. Niezbędne będą także smycz i kaganiec, który w zależności od wybranego sposobu transportu psa, możemy umieścić we własnym bagażu podręcznym lub na zewnątrz transportera czy podróżnej torby zwierzęcia.
Przede wszystkim, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do podróży z psem- zapoznać się z przepisami zamieszczonymi na stronie danego przewoźnika oraz zadbać o jak największy komfort pupila podczas samej podróży.