Pinczery miniaturowe – małe pieski o żywym temperamencie
W małym ciele, wielki duch! Pinczery miniaturowe to jedne z najmniejszych ras wśród psów, które mają rzeszę wiernych fanów. Te niewielkie pieski potrafią mieć niezwykle żywiołowy temperament i ciężko przejść obok nich obojętnie. Czy pinczer miniaturowy to zwierzak dla Ciebie? Przeczytaj i dowiedz się sam!
Spis treści
Pinczer miniaturowy – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: 25-30 cm
- Sierść: krótka, gładka
- Długość życia: 12-15 lat
- Waga: 4-6 kg, w zależności od płci
Pinczer miniaturowy – wzorzec rasy
Pinczer miniaturowy w klasyfikacji FCI należy do grupy II (Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe ras), sekcji 1.1 (psy w typie pinczera i sznaucera), a jego numer wzorca to 185. Tak jak było już wspomniane, pinczery są jednymi z najmniejszych psów, w tym również najmniejszą z obecnych ras pinczerów.
Cechy psów z rodowodem:
- proporcjonalna budowa,
- sylwetka zamknięta w kwadracie,
- głowa podłużna,
- czoło płaskie i gładkie,
- uszy wysoko osadzone w kształcie litery “V”,
- stop łagodny, ale wyraźnie zaznaczony,
- nos czarny,
- oczy owalne, ciemne,
- klatka piersiowa szeroka, owalna,
- ogon osadzony wysoko.
Pinczery miniaturowe są w pewnym sensie pomniejszonym odbiciem pinczerów średnich (niemieckich). Ich szata jest krótka, gęsta, gładka i błyszcząca. Niedopuszczalne są wyłysienia. Barwa sierści może być określana jako jeleni czerwony, czerwono-brązowy oraz ciemnoczerwono-brązowy. Istnieje też wersja kolorystyczna czarno-brązowa, tzw. “podpalana”. W tym umaszczeniu, rdzawo-czerwone plamy umieszczone są nad oczami, pod szyją, na łapach, po wewnętrznej stronie podudzia i u nasady ogona. Powinny być wyraźnie zaznaczone. Charakterystyczną cechą tego umaszczenia są także dwie symetryczne plamy w kształcie trójkątów na piersi.
Pinczer miniaturowy – charakter
Pinczery miniaturowe to lojalne psy, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Choć generalnie mogą być psami rodzinnymi, a kontakty z dziećmi (przy odpowiednim wychowaniu) nie będą stanowiły problemu, to często mówi się, że wśród rodziny wybierają jedną osobę, której są w pełni poddane i więzi tej nie da się zmienić. Oprócz tego to rasa o bardzo żywiołowym temperamencie. W przeciwieństwie do wielu innych małych ras psów, te zwierzęta zdecydowanie potrzebują ruchu i bez tego mogą się nudzić. To psy energiczne i inteligentne, jednak bez odpowiedniego szkolenia i wychowania mogą okazać się nerwowe.
Pinczer miniaturowy – długość życia
Średnia długość życia dla pinczera miniaturowego waha się od 12 do 15 lat. Jak przy każdym zwierzęciu, wpływ na długie i zdrowe życie ma prawidłowa opieka weterynaryjna, oraz profilaktyka. Każdy właściciel powinien pamiętać o:
- regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii,
- regularnych badaniach krwi i badaniach profilaktycznych,
- szczepieniach,
- odrobaczaniu,
- prawidłowo zbilansowanej diecie dopasowanej do trybu życia psa.
Pinczer miniaturowy – zdrowie
Choć często mały rozmiar psa wiąże się z problemami zdrowotnymi, pinczer miniaturowy jest tutaj jednym z wyjątków. Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem i nie mówi się zazwyczaj o żadnych schorzeniach związanych z tym typem psów. Jak u każdego zwierzęcia, należy pamiętać o dobrej opiece weterynaryjnej. Ze względu na krótką sierść tych psów, warto pamiętać o dodatkowych ubrankach w okresie zimowych, ponieważ są one bardziej narażone na zimno.
Pinczer miniaturowy – pielęgnacja
Krótka i gładka sierść pinczerów miniaturowych nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji i zwykle nie stanowi dużego problemu dla opiekunów (linienie jest bardzo minimalne). Wystarczy przeczesywanie miękką szczotką lub zgrzebłem. Aspekty pielęgnacyjne na które warto zwrócić uwagę to oczywiście stan i długość pazurów, a także uzębienie. Odpowiednia profilaktyka, taka jak regularne mycie zębów psa, może uchronić go przed zabiegami stomatologicznymi w przyszłości.
Pinczer miniaturowy – żywienie
Żywienie pinczera miniaturowego może zostać oparte w pełni na karmach gotowych (suchych lub mokrych) bądź na daniach przygotowanych przez właściciela. Dieta powinna być dopasowana do wieku, płci oraz aktywności fizycznej psa. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać karmę o odpowiednim składzie dla pupila.
Pinczer miniaturowy – szkolenie i wychowanie
Pinczery miniaturowe bywają czasem nazywane szczekaczami. To prawda, że potrafią być nerwowe i szczekać, jednak, jak w przypadku każdej rasy, kluczowe znaczenie ma tutaj wychowanie i wyszkolenie psa. Jeśli już od szczenięctwa, będziemy psa uczyć prawidłowych zachowań, możemy uniknąć posiadania psa-szczekacza w przyszłości.
Bardzo istotny jest okres socjalizacji szczeniąt – to czas, który będzie później rzutował na zachowania i nawyki psa przez całe życie. Jeśli właściciel nie czuje się na siłach, zawsze można skorzystać z pomocy behawiorystów lub udać się z psem do psiego przedszkola.
Ze względu na energiczny charakter, pinczery miniaturowe to psy, które mogą świetnie odnaleźć się w psich sportach, takich jak agility, co z pewnością wpłynie pozytywnie na ich zachowanie. Możliwość wybiegania i “wyszalenia się” z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo nudy.
Pinczer miniaturowy – szczeniaki i hodowla
Decydując się na zakup psa rasowego, należy zawsze dobrze rozejrzeć się za hodowlą. Powinna ona być zarejestrowana w ZKwP lub FCI. To niezwykle istotne, ponieważ nie brakuje tzw. “pseudohodowli”, które nie utrzymują prawidłowych warunków dla szczeniąt i nie zapewniają im prawidłowego dobrostanu. Dodatkowo, zwierzęta z takich miejsc są zwykle bardziej narażone na problemy zdrowotne w przyszłości (ze względu na częste występowanie chowu wsobnego).
Pinczer miniaturowy – cena
Ile kosztuje pinczer miniaturowy z rodowodem? Cena za szczeniaka to koszt od 2500 do nawet około 5000 złotych.
Nie warto szukać psa z niesprawdzonych hodowli za “okazyjną cenę”, ponieważ za niską ceną stoi najczęściej realne cierpienie zwierząt, które nie są utrzymywane w odpowiednich warunkach. Dużo lepszym wyjściem będzie adopcja psa za darmo, który będzie w typie rasy (a tych nie brakuje wśród fundacji i schronisk dla zwierząt).
Pinczer miniaturowy – historia rasy, ciekawostki
Pinczer miniaturowy to rasa pochodząca z Niemiec, które zaczynały swoją karierę u boku człowieka jako łapacze szczurów. Mimo to, psy te bardzo szybko zyskały sobie miłość ludzi i “awansowały” na pozycję towarzyszy rodziny.
- Czy pinczer miniaturowy to ten sam pies, co ratlerek? Tak! Ratlerek jest po prostu nazwą potoczną tej rasy, nierzadko lepiej rozpowszechnioną wśród ludzi.
- Pinczery miniaturowe bywają także czasem nazywane królami zabawek (“king of the toys”), ze względu na swój charakter.
Pinczer miniaturowy – dla kogo?
Pinczery miniaturowe to idealne psy dla osób, które lubią aktywność fizyczną i szukają wiernego kompana. Dobrze sprawdzą się w rodzinnych warunkach, choć najpewniej wybiorą sobie jednego, ulubionego opiekuna. Choć powszechnie uważane za nerwowe, można temu zapobiec przez odpowiednie szkolenie. Decydując się na tę rasę, należy brać ten aspekt pod uwagę.