Plecak dla psa – po co i jak przyzwyczaić do niego psa?
Plecak dla psa nie jest oczywiście dodatkiem mającym dodać zwierzęciu stylu ani elementem typowo modowym. Z pozoru więc, może on wydawać się zbędną fanaberią właściciela, który decyduje się na taki zakup. W rzeczywistości jednak, plecak dla psa na plecy potrafi być bardzo wygodnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach- na przykład podróży. Należy jednak mieć kilka rzeczy na uwadze, aby odpowiednio dobrać bagaż do możliwości naszego psa oraz do funkcji takiego produktu.
Spis treści
Po co psu plecak?
Zastosowania plecaka prawdopodobnie nie trzeba nikomu tłumaczyć. Służy on do pomieszczenia niewielkich przedmiotów, które można przenosić na duże odległości. Jeżeli podróżujemy z naszym czworonogiem lub wybieramy się z nim na dłuższe spacery do lasu czy w góry, zazwyczaj musimy zaopatrzyć się w zestaw niezbędników dla naszego pupila. Będzie to więc woda, miseczka, przekąski, smycz, szelki, kaganiec, zabawki… i wiele innych przedmiotów, które po skumulowaniu mogą osiągnąć niemały dodatek do łącznej wagi naszego bagażu. Dzięki zastosowaniu plecaka dla psa, nasze zwierzę może zdjąć nieco ciężarów z naszych barków i sam ponieść dostosowany do jego możliwości ekwipunek.
Ponadto, obciążenie w postaci wypakowanego plecaka, może stanowić świetny sposób na wzmocnienie kondycji zwierzęcia oraz zahartowanie jego organizmu. Wysiłek z ciężarem jest także dobrze znaną metodą na rozbudowanie masy mięśniowej, dlatego jeżeli mamy do czynienia z psem pracującym, takie zabiegi są wręcz wskazane do zapewnienia naszemu zwierzakowi dobrej kondycji oraz stanu fizycznego. Oczywiście, taka stymulacja organizmu powinna odbywać się stopniowo, poprzez regularne zwiększanie obciążenia bagażu. Musi ona również zachodzić w sposób, który niweluje ryzyko wystąpienia wszelkich kontuzji lub przemęczenia naszego psiego przyjaciela. Odległości, które zwierzę pokonuje z plecakiem na swoim grzbiecie, również powinny być adekwatne jego wieku, kondycji oraz możliwości zdrowotnych.
Jak przyzwyczaić psa do plecaka?
Aby uniknąć urazów lub przeciążenia układu kostno-stawowego, powinniśmy rozpocząć przygodę z psim plecakiem od jak najmniejszego obciążenia. Docelowo, waga bagażu nie powinna przekraczać jednej piątej masy ciała zwierzęcia, ale taki ciężar możliwy jest do zaakceptowania przez zwierzę po tygodniach poprzedzającego treningu z mniejszym wypakowaniem plecaka. Należy pamiętać, że sakwy plecaka zawsze powinny być równomiernie obciążone, aby nie doszło do przeciążenia którejkolwiek części ciała czworonoga. Ponadto, nawet jeżeli nasz pies dodatkowo wyposażony jest w szelki, plecak dla psa jest absolutnie przeciwskazany u czworonogów cierpiących na schorzenia kręgosłupa lub stawów. Nie powinno się go również stosować u osobników bardzo młodych oraz starszych, czy po prostu chorych- wyniszczonych lub w złej kondycji.
Przyzwyczajanie pupila do noszenia plecaka powinno odbywać się możliwie wcześnie. Nie każdy pies na początku jest zadowolony z obecności nowego obciążenia na swoim grzbiecie, dlatego proces zapoznawania go z plecakiem wymaga od właściciela dużej dozy cierpliwości oraz systematyczności. Warto korzystać w trakcie tego procesu z nagród w postaci smacznych kąsków oraz nie karać psa za nerwowe reakcje wynikające z nowej sytuacji, w jakiej się znalazł.
Szelki – plecak dla psa
Plecakiem dla psa, który zasługuje na szczególną uwagę, jest model wyposażony w szelki. Taki produkt, dzięki systemowi wsparcia oraz regulowania długości poszczególnych fragmentów szelek w okolicy klatki piersiowej, brzucha oraz przedpiersia, dobrze dopasowuje się do psiego ciała oraz zapewnia równomierne obciążenie poszczególnych części psiej sylwetki. Dzięki temu nie dochodzi do przeciążenia którejś ze stron ciała, a plecak stabilnie trzyma się w jednym miejscu. Jest to więc rozwiązanie niwelujące ryzyko rozwoju schorzeń stawów lub kręgosłupa zwierzęcia (a także nadmiernego przebodźcowania jego mięśni), ale również zwiększa komfort psa, jeżeli chodzi o noszenie plecaka.
Szelki będące elementem wspomnianego plecaka, są zazwyczaj wykonane z materiału przeciwdziałającemu uszkodzeniom naskórka, na przykład na skutek jego otarcia. Rynek oferuje multum szelek wykazujące właściwości wodoodporne, izolujące od wiatru oraz zapobiegające odparzeniom.
Plecak dla psa bez szelek
Taki model zazwyczaj pozwala na przymocowanie do dowolnej smyczy lub własnych, niezależnych szelek. Od nas zależy, na jaki rodzaj plecaka się zdecydujemy. W przypadku wersji pozbawionej szelek należy jednak pamiętać, aby kupiony produkt zapewniał równomierne rozłożenie obciążenia. Plecak musi być także dopasowany wymiarami do obwodu ciała zwierzęcia, dobrze by było również, gdyby posiadał możliwość regulacji.
Za zrównoważenie obciążenia w omawianych modelach plecaka dla psa na plecy odpowiada obecność taśmy uciskowej w konstrukcji takiego bagażu. Bardzo ważny jest również dodatek specjalnej siateczki, która umożliwia odpowiednią wentylację plecaka oraz wymianę powietrza pomiędzy powierzchnią plecaka a skórą zwierzęcia. To z kolei pomaga uniknąć wszelkich otarć oraz odparzeń.
Plecak dla psa – udogodnienia
Plecak dla psa powinien być przede wszystkim dopasowany do rozmiarów oraz wagi zwierzęcia, które będzie go nosiło. Nie dziwnym jest, iż plecak dla małego psa cechuje się zupełnie inną pojemnością, niż bagaż przeznaczony dla przedstawiciela dużej rasy. Bardzo ważny jest również materiał plecaka- powinien być on tkaniną przyjazną skórze, która nie doprowadzi do jej urazów. Dobry plecak nie przepuszcza także wilgoci, jest wytrzymały na warunki środowiskowe.
Istnieje jeszcze kilka aspektów, które pozytywnie wpływają na funkcjonalność plecaka dla psa. Oto parę z nich:
- Miejsce na adresówkę z danymi właściciela- jest to wyjątkowo ważne, jeżeli powodem dla którego zdecydowaliśmy się na zakup zwierzęcego bagażu jest fakt, iż często podróżujemy z naszym czworonogiem. Plecak dla psa w góry bezwzględnie powinien zawierać informacje, które umożliwią zwrócenie nam pupila, w sytuacji gdy zaginie on gdzieś na szlaku.
- Odblaskowe znaczenia- pozwalają one lepszą widoczność zwierzęcia (a więc pośrednio również naszą) po zmroku. Umożliwia to ominięcie pupila przez poruszających się obok nas rowerzystów oraz kierowców aut.
- Kompatybilność z różnorodnymi szelkami lub obrożami- jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli mamy już pewien arsenał zgromadzonych psich artykułów i szkoda by nam było zastępować je nowymi dodatkami.
- Możliwość prania plecaka w pralce- co w dużym stopniu zwiększa wygodę użytkowania. Artykuły dla zwierząt są w końcu produktami, które dosyć łatwo ulegają zabrudzeniu i wymagają regularnego czyszczenia.
- Duża ilość sakiewek- pozwala ona zwiększyć objętość ładunku możliwego do umieszczenia w psim plecaczku. Stanowi to również ułatwienie dla równomiernego rozłożenia ciężaru bagażu- wystarczy poprzekładać rzeczy z jednej sakiewki do drugiej i gotowe!
- Szybkoschnący materiał- na wypadek gdyby doszło do zmoczenia psa wraz z jego plecakiem podczas wyprawy po podmokłych terenach. Ponadto jest to wygodne rozwiązanie w podróży, kiedy jesteśmy zmuszeni często domywać plecak z różnych zanieczyszczeń.
Plecak do noszenia psa
Innym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o transport psa podczas wspólnych wycieczek trekkingowych oraz podróży, jest samodzielne noszenie zwierzęcia na własnych plecach. Oczywiście, jest to raczej rozwiązanie dla właścicieli małych ras, których masa ciała nie stanowi nadmiernego obciążenia w stosunku do ludzkich możliwości. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest transporter w formie plecaka, który opiekun zwierzęcia może umieścić sobie na plecach i w nim przenosić podopiecznego.
Taki plecak umożliwia nam również pokonywanie pieszych wycieczek z psem starym lub osłabionym na tyle, że nie byłby w stanie pokonać dalej trasy samodzielne. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie dalej cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, bez zbędnego męczenia pupila wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo, ten oryginalny plecak może okazać się przydatny podczas konieczności przetransportowania zwierzęcia do weterynarza, do hotelu dla zwierząt czy w dowolne inne miejsce.
Plecak do noszenia psa powinien być wyprofilowany w sposób, który zapewnia równomierne obciążenie noszonego ciężaru. Musi on również zapewniać dostateczną wentylację wnętrza bagażu, dobrze chronić od wiatru, mrozu i innych czynników zewnętrznych. Materiał, z którego został wykonany taki produkt, powinien być solidny i zapewniać klientowi jego długotrwałe użytkowanie. Oczywiście, musi on być również dopasowany do rozmiarów transportowanego zwierzęcia- plecak powinien zapewniać psu komfort podróży, ale i zapewniać mu stabilne położenie w jednym miejscu.
Jak przyzwyczaić psa do noszenia w plecaku?
Większość psów od młodego wieku przyzwyczajana jest do transportu w takiej lub innej formie, chociażby w celach wizyt u lekarza weterynarii. Jeżeli nasze zwierzę nie akceptuje jednak noszenia w plecaku, przyzwyczajenie go do niego może być dosyć czasochłonnym oraz skomplikowanym przedsięwzięciem- o wiele trudniejszym niż w przypadku przystosowania go do noszenia bagażu na własnym grzbiecie.
Podczas tego procesu należy zadbać przede wszystkim o to, aby nowa forma transportu nie kojarzyła się zwierzęciu źle, a docelowo wzbudzała wręcz pozytywne skojarzenia. Nie należy więc zmuszać go do wejścia do transporterka lub wprowadzać go tam na siłę, a raczej pozwalać samodzielnie eksplorować nowy środek podróżowania. Warto nagradzać zwierzę smakołykami za dobre zachowanie lub umieścić najlepsze kąski wewnątrz plecaka. Dobrze jest również umieścić w nim materiał, który jest dla zwierzęcia przyjemny i dobrze mu się kojarzy. Może to być fragment jego posłanka, lub ubranie pachnące właścicielem.
Im wcześniej zapoznamy psa z plecakiem tym lepiej, dlatego w miarę możliwości najlepiej wprowadzać taką praktykę od szczeniaka. To w dużej mierze ułatwi transportowanie zwierzęcia oraz pozwoli na wspólne spędzanie podróży w większym komforcie. Przemieszczanie się będzie sprawiało zwierzęciu więcej frajdy i dodatkowo zacieśni jego więź z opiekunem.