Podszerstek – co to jest? Wyczesywanie podszerstka

Podszerstek - co to jest? Wyczesywanie podszerstka

Codzienna pielęgnacja naszego pupila to zdecydowanie bardzo ważny aspekt jego życia. Warto zadbać o to, aby pies miał zadbane oczy, regularnie podcinane pazurki czy czyszczone uszy. Wyczesywanie podszerstka również jest kluczowym elementem codziennej pielęgnacji. Inaczej sierść naszego zwierzaka będzie zaniedbana i skołtuniona. Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak wygląda podszerstek u psa oraz jak wyczesać podszerstek u psa, co z pewnością ułatwi Ci dbanie o pupila i zapewnienie mu pięknego wyglądu.

Podszerstek u psa

Pewnie na samym początku zastanawiasz się co to jest podszerstek u psa? Obecnie mówi się, że jest to taka warstwa włosa, która przylega bardzo ściśle do skóry. Może od charakteryzować się niezwykłą miękkością i puszystością, ale zdarza się również, że u niektórych ras jest wręcz twardy i zbity. Jakie funkcje pełni podszerstek? Przede wszystkim chroni on przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na przykład chroni przed mocnym promieniowaniem słonecznym oraz bardzo wysokimi temperaturami. Wiele osób błędnie uważa, że podszerstek sprawia, iż psom jest bardzo gorąco podczas upałów. Stąd pojawiają się pomysły, aby golić swoich pupilów. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ pies wtedy bardzo mocno jest narażony na warunki atmosferyczne. Należy pamiętać, że ten rodzaj sierści nie jest u psów bez przyczyny, pełni on wręcz bardzo istotną rolę.  Podszerstek u psa chroni go również przed mrozami, wilgocią czy wodą. Oczywiście gęsta sierść ma zadanie izolować skórę przed urazami mechanicznymi czy fizycznymi. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rasy mają ten podszerstek. W takim razie jak sprawdzić czy pies ma podszerstek? Kluczem do sukcesu jest określenie, jakie rasy psów mają włosy, a jakie sierść, bowiem psy z włosami są pozbawione podszerstka. Psy gładkowłose na przykład dobermany, również nie posiadają tego elementu na skórze. Pielęgnacja psa jest kluczowa i dzięki niej nasz zwierzak może wyglądać i czuć się dobrze.

Podszerstek u psa – wyczesywanie

Wiele osób zastanawia się, jak wyczesać podszerstek u psa. Skoro wiemy już jak wygląda podszerstek u psa, to teraz z całą pewnością warto dowiedzieć się, co robić aby w prawidłowy sposób go pielęgnować. Podszerstek należy wyczesywać regularnie, szczególnie jeżeli pies znajduje się w okresie linienia. Najczęściej przypada to na okres wiosny lub jesieni. Niestety jeżeli zaniechamy tej czynności, to z całą pewnością zaraz pojawią się kołtuny, które trzeba będzie obciąć, gdyż inna możliwość ich usunięcia nie będzie możliwa. Należy również pamiętać, że nadmierny podszerstek u psa jest idealnym „schronieniem” dla pcheł i kleszczy, dlatego nie warto go zostawiać samego sobie. Wyczesywanie podszerstka jest bardzo ważne, więc na samym początku pielęgnacji warto usuwać jego nadmiar nawet codziennie. Później, gdy widzimy, że jego objętość się zmniejsza możemy stopniowo rezygnować z tej czynności każdego dnia i robić to co kilka dni. Warto nauczyć psa, że wyczesywanie podszerstka nie jest niczym złym, a po wykonanej czynności warto dać mu smakołyk.

Jakie akcesoria do pielęgnacji wybrać? Pewnie zastanawiasz się, czy lepszy będzie grzebień czy szczotka. Podpowiadamy, że musisz to dobrać indywidualnie do swojego psa- jego rasy i wielkości. Szczotka do wyczesywania podszerstka jest zazwyczaj mocno zagęszczona i ma ostre igiełki, które mogą podrażniać delikatną skórę. Jeżeli jednak Twoje zwierzę ma bardzo gęstą i długą sierść to takie akcesorium będzie dobrym rozwiązaniem. Unikaj używania takich ostrych narzędzi u maluchów, ponieważ podszerstek u szczeniaka nie jest jeszcze na tyle duży, aby narażać skórę młodych psów na podrażnienia. Warto wybierać szczotki z profilowanym uchwytem, co znacząco ułatwi pracę i cały proces pielęgnacji. Jeżeli chodzi o grzebień do wyczesywania podszerstka to powinien on mieć gęsto osadzone ząbki, które będą chwytały włosy. Jeżeli Twój pies ma bujną sierść to z całą pewnością warto wybrać grzebień, którego kolce są dość długie. Unikaj ostro zakończonych elementów. Podszerstek u szczeniaka możesz wyczesywać, gdy jest taka potrzeba i widzisz, że włosy są skołtunione i same już wychodzą. W przeciwnym razie nie warto ingerować w ten proces, gdyż delikatna skóra malucha jest bardzo podatna na urazy mechaniczne.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji sierści psa?

Kluczową sprawą jest to, aby nie golić psa na łyso jeżeli nie ma takiej potrzeby. Sierść jest naturalną barierą ochronną, dzięki czemu nasz pupil nie jest narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wyczesywanie podszerstka jest bardzo ważne, ale róbmy to tak, aby nie zniszczyć sierści. Jeżeli widzisz, że podszerstek u psa jest w dobrym stanie i sierść wcale łatwo nie wychodzi to zostaw ją. Nic na siłę! Rób wszystko, aby ten zabieg pielęgnacyjny był dla Twojego psa przyjemnością a nie karą. Ogolić psa na łyso można tylko w przypadku, gdy pies choruje na choroby skóry i weterynarz zaleci to podczas trwającej terapii. Wtedy najczęściej rekomenduje on używanie specjalistycznych szamponów oraz robienie przymoczek. Warto więc pamiętać o tym, aby unikać tego zabiegu przy całkowicie zdrowych psach.

Wiesz już jak wyczesać podszerstek u psa, dlatego ten element pielęgnacji śmiało możesz połączyć z kąpielą Twojego pupila. Warto po czymś takim nałożyć na sierść odżywkę, aby ułatwiła ona późniejsze rozczesywanie. Zawsze susz psa po kąpieli, dzięki czemu uniknie on wyziębienia (nawet, gdy na dworze jest ciepło!). Regularnie zwracaj uwagę na to, czy Twój pies nie ma pcheł czy kleszczy. Po każdym spacerze oglądaj swojego pupila tak, aby ochronić go przed niepożądanymi owadami. Oprócz tego najważniejszą sprawą jest podawanie preparatów na pchły i kleszcze. Mogą one być w formie tabletek, kropli wylewanych na skórę, czy obroży. Idealną ochronę dla Twojego pupila wybierze dla Ciebie lekarz weterynarii. Zawsze konsultuj z nim takie kwestie. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie podszerstka u psa, widzisz coś niepokojącego to koniecznie skonsultuj się i porozmawiaj. Wiemy już jak sprawdzić, czy pies ma podszerstek dlatego jeżeli wiesz, że Twój zwierzak go nie ma to wybierz inną opcję na pielęgnację jego włosów.

Jeśli masz psa gładkowłosego to dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalne rękawice do wyczesywania, bowiem zwykłe grzebienie czy szczotki mogą podrażniać skórę Twojego pupila. W pielęgnacji sierści pamiętaj o prawidłowym żywieniu psa, bowiem tylko bogato odżywcza w składniki mineralne i inne substancje odżywcze karma, będzie warunkowała piękny i nienaganny wygląd skóry i sierści Twojego psa. Pożywienie to musi być bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, Omega-3 i Omega-6  oraz niezbędne węglowodany. Można również podawać psom suplementy diety, które zadbają o to, aby w jego diecie nie zabrakło kluczowych składników odżywczych. Z całą pewnością sprawi to, że podszerstek u psa, jego skóra i sierść będą miały nienaganny wygląd. Możesz dodawać do karmy swojego pupila oleje, dzięki czemu jego włosy będą miały piękny blask i połysk.

5/5 - (1 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *