Posokowiec bawarski – to co musisz o nim wiedzieć.

Posokowiec bawarski - to co musisz o nim wiedzieć.

Posokowiec bawarski to bystry i inteligentny pies. Wyhodowany w celach myśliwskich (szczególnie rozpropagowany wśród Niemców i Węgrów), o znakomitym węchu, sprawdzi się także jako kompan ludzi aktywnych, lubiących wyzwania. W celu zaznajomienia się z tą ciekawą rasą zapraszamy do przeczytania naszego artykułu opisującego charakterystykę posokowca bawarskiego.

Wygląd i opis rasy:

Grupa FCI: 6 – psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

  • Sekcja 2 – posokowce
  • Rozmiar: średni, wysokość w kłębie: 47–52 cm –pies, 44–48 cm –suka
  • Waga: 20–30 kg – pies, 17–25 kg – suka
  • Kolor sierści: czerwień jelenia, czerwonożółte, soczysta lub brunatna czerwień; wzorzec dopuszcza też umaszczenie ciemnopręgowane i podpalane z ciemnym nalotem; dopuszczalna mała, jasna plamka na klatce piersiowej
  • Długość życia: 11-13 lat

Posokowiec bawarski – wzorzec rasy

Głowa ogara bawarskiego jest mocna i wydłużona. Kufa powinna być szeroka, z mocnymi szczękami, a wargi w pełni zakrywające usta. Nos koloru czarnego lub ciemnoczerwonego z szerokimi nozdrzami. Uszy są wysoko osadzone i średniej długości, szersze u podstawy i zaokrąglone na końcach, mocno zwisają z głowy. Ciało posokowca bawarskiego jest raczej dłuższe niż wysokie i lekko uniesione w okolicach zadu.

Posokowiec bawarski – charakter

Jeśli szukamy psiego towarzysza, trudno o bardziej lojalnego niż posokowca bawarskiego, są one całkowicie oddane swoim właścicielom.

Wyhodowane z najlepszych zwierząt myśliwskich, psy te nie radzą sobie dobrze w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Potrzebują przestrzeni do wędrówek i eksploracji, a także dużo ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Rasa ta jest inteligentna i potrafi stać się prawdziwymi artystami ucieczki – zdolnymi do kopania dziur lub wspinania się na ogrodzenia, gdy nie zapewniamy jej wystarczającej rozrywki.

Posokowce bawarskie mogą być powściągliwe lub ostrożne wobec obcych  i zdecydowanie wolą spędzać czas z ludźmi niż w hodowli. Nie są natomiast przesadnie nieśmiałe, ani agresywne. Mimo, że bawarskie psy górskie dobrze dogadują się z innymi psami, wczesna socjalizacja i szkolenie z pewnością pomogą w tolerowaniu obcych i innych zwierząt.

Posokowiec bawarski – długość życia

Posokowiec bawarski żyje zazwyczaj około 11-13 lat.

Posokowiec bawarski – zdrowie

Bawarski gończy górski jest bardzo efektownym i dumnie wyglądającym psem, który ogólnie uważany jest za rasę wytrzymałą i zdrową. Jednak, jak w przypadku wielu rodowodowych psów, mają one tendencję do cierpienia z powodu pewnych wrodzonych, dziedzicznych i nabytych schorzeń, o których warto wiedzieć, aby można było je zdiagnozować wcześniej niż później.

Im szybciej choroba zostanie wyleczona, tym lepszy będzie wynik. Poniżej znajdują się problemy zdrowotne, na który narażony jest posokowiec bawarski.

Dysplazja stawów biodrowych

Jest to stan, który wpływa na biodra psa, spowodowany nieprawidłowym rozwojem stawów. Zaburzenie to zazwyczaj dotyka większe rasy psów, w tym posokowca bawarskiego, chociaż wszystkie psy są podatne na rozwój tego stanu. To bardzo bolesne zaburzenie, sprawia, że psy stają się kulawe.

Dysplazja stawu łokciowego

Dysplazja stawu łokciowego jest chorobą dziedziczną, która objawia się w trakcie intensywnego wzrostu (4-10 miesiąc życia szczeniaka), ale także u psów dorosłych. Charakteryzuje się nieprawidłowościami w stawie łokciowym, które w kolejnych stadiach mogą przyczynić się do do choroby zwyrodnieniowej stawów. Psy zazwyczaj kuleją na przednie nogi. Istnieje wiele możliwości leczenia dysplazji stawu łokciowego, zaczynając od farmakologicznego, po interwencję chirurgiczną.

Postępujący zanik siatkówki

Postępujący zanik siatkówki jest chorobą oczu, w której dochodzi do stopniowej utraty wzroku.

Początkowo, w wyniku utraty aktywności pręcików, obserwuje się postępująca ślepotę nocną i pogorszenie adaptacji widzenia. Choroba pojawia się równolegle w obu oczach, a widoczne zmiany są symetryczne.

Dysplazja siatkówki

Dysplazja siatkówki wpływa na oczy psa, powodując powstawanie „rozetek” w tkance siatkówki (są one czasami nazywane fałdami). Stan ten może być wywołany przez kilka czynników, ale zazwyczaj jest to zaburzenie genetyczne, dlatego też psy z tego rodzaju zaburzeniem nie powinny być wykorzystywane do celów hodowlanych. Dysplazja siatkówki nie wpływa na wzrok psa, nie powoduje bólu ani dyskomfortu, nie jest też zaburzeniem postępującym.

Entropion

Entropium to choroba polegająca na podwinięciu się powiek (zazwyczaj dolnej) w stronę gałki ocznej. Podczas tego zaburzenia obecne na powiece włoski i rzęsy ocierają o oko, doprowadzając do  łzawienia, zaczerwienienia spojówek i innych istotnych powikłań takich jak wrzody rogówki.

Ektropion

Podczas trwania tej choroby, dolna powieka kurczy się odsłaniając gałkę oczną i kanał łzowy, Wywinięcie powieki  może prowadzić do zapalenia spojówek. W odsłoniętych warstwach oka zbierają się zanieczyszczenia i drażnią wrażliwą twardówkę. To schorzenie nie jest tak bolesne jak entropium, jednak może być powodem podrażnień i stanów zapalnych narządu wzroku.

Epilepsja

Niestety, posokowiec bawarski jest również skłonny do cierpienia na epilepsję, która jest szczególnie martwiąca podczas pierwszego ataku. Jednak stan ten może być bardzo skutecznie kontrolowany poprzez postępowanie farmakologiczne. Ponieważ choroba ta jest nieuleczalna, psy, u których ją zdiagnozowano, będą musiały otrzymywać leki do końca życia.

Infekcje ucha

Posokowiec bawarski jest również podatny na infekcje uszu, dlatego też bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ich stanu . Wszelkie silne, nieprzyjemne zapachy wydobywające się z uszu mogą wskazywać na to, że trwa infekcja i im szybciej zostanie ona wyleczona, tym lepsze rokowania.

Chociaż może się wydawać, że posokowiec bawarski może cierpieć na wiele dziedzicznych i nabytych zaburzeń, nie u wszystkich psów w ciągu życia rozwinie się którykolwiek z wymienionych wyżej stanów. Wiedza o tym, że pies jest podatny na pewne schorzenia umożliwi rozpoznanie wczesnych oznak tego, że coś z naszym pupilem może być nie w porządku, a im wcześniej wdrożone zostanie leczenie, tym lepiej.

Posokowiec bawarski – pielęgnacja

Posokowiec bawarski ma gęstą, ściśle przylegającą sierść, która wymaga regularnego szczotkowania co tydzień. Także pazury psów szybko rosną, zatem wymagają regularnego przycinania. Wszystkie psy wymagają regularnej pielęgnacji zębów, i posokowiec bawarski nie jest tu wyjątkiem. Utrzymanie dobrej higieny zębów jest ważne dla ogólnego, długoterminowego zdrowia.

Posokowiec bawarski – żywienie

Posokowce bawarskie wymagają wysokiej jakości, dostosowanej do wieku i aktywności pożywienia. Jak w przypadku każdego psa, ważne jest kontolowanie ilość jedzenia i smakołyków, które podajemy swojemu pupilowi, aby utrzymać zdrową wagę. W przypadku wątpliwości, czy pojawiających się problemów zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii, który jest zawsze dobrym źródłem pomocy, aby zapewnić odpowiednie żywienie i wskazówki dotyczące karmienia.

Posokowiec bawarski – szkolenie i wychowanie

Szkolenie posokowca bawarskiego należy rozpocząć w młodym wieku, gdyż jest to tzw. Okres krytyczny, w którym zwierzęta przyswajają największą liczbę informacji. Gdy tylko osiągną wiek 6-8 tygodni, warto rozpocząć szkolenie od podstaw. Zacznij od podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa, jak przychodzenie na zawołanie itp. Zaawansowane szkolenie należy rozpocząć, gdy  psy skończą około 6 miesięcy, ponieważ w tym wieku są już dobrze rozwinięte i gotowe do uprawiania agility.

Gdzie rozpocząć szkolenie posokowca bawarskiego ? Podstawowe szkolenie może być wykonane w domu, jednak dla zwiększenia efektywności zalecamy skorzystanie z większych przestrzeni jak park, czy podwórko przy domu. Postaraj się, aby sesja treningowa była interesująca i zróżnicowana  poprzez wszelkiego rodzaju sztuczki i psie sporty. Pamiętaj, że psy najwięcej uczą się poprzez zabawę. Nie bądź także zbyt surowy i nigdy nie stosuj wobec nich kar. Wywołuje to strach, a Twój pupil nie będzie w stanie skupić się na sesji szkoleniowej. Bądź więc delikatny i stanowczy, zdobywając zaufanie i szacunek.

Posokowce bawarskie to inteligentna rasa psów, która szybko przyswaja nowe komendy. Czasami bywają nieco uparte, zatem od samego początku dbaj o ustalenie przywództwa. Podczas szkolenia istotna  jest metoda pozytywnego wzmocnienia. Gdy tylko psy wykonają wyznaczone przez Ciebie zadanie, nagradzaj je smakołykami, co  zwiększy ich motywację i sprawi, że będą skupione na treningu. Kolejną świetną propozycją treningu jest agility. Posokowce bawarskie to psy myśliwskie, potrzebujące dużej dawki ćwiczeń fizycznych, aby zachować sprawność i zdrowie. Jak tylko opanują podstawy treningu, zalecamy rozpoczęcie wdrożenia agility.

Posokowiec bawarski -szczeniaki i hodowla

W podstawach szkolenia posokowca bawarskiego postawmy na ugronutwanie podstaw. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to swojego rodzaju wyzwanie, które zaprocentuje w przyszłości. Upewnijmy się, że prawidłowo przeprowadzamy proces socjalizacji, korzystając z porad wykwalifikowanego behawiorysty, który wskaże nam błędy i podzieli się sugestiami dotyczącymi dalszej pracy. Po pierwsze ćwiczmy podstawowe posłuszeństwo, przechodząc do nauki prostych komend i podążania przy nodze, zakazu niechcianej czynności, nieprzyjmowania znalezionego pożywienia.
Zapoznajmy naszego szczeniaka  z nowymi miejscami nie zapominając o zapewnieniu kontaktu z innymi psami, ludźmi, wyzwaniami.

Posokowiec bawarski –cena

Za szczenię posokowca bawarskiego zapłacimy około 3 tysięcy zł. Miejmy świadomość, że na cenę składają się liczne czynniki takie jak: opieka weterynaryjna nad matką i szczeniętami, żywienie i początkowa socjalizacja a także badania genetyczne. Pamiętajmy, aby upewnić się, że nabywamy zwierzę z odpowiedniej, zafuanej i rekomendowanej hodowli, a jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, poszukajmy psów tej rasy w schronikach, czy fundacjach obdarzając je kochającym domem.

Posokowiec bawarski – historia rasy, ciekawostki:

Posokowce bawarskie były pierwotnymi psami myśliwskimi, posiadającymi „najdelikatniejszy nos” i silnie rozwiniętą wolę podążania za zapachami i tropami, jednak tylko najbardziej efektywne i wytrwałe posokowce były zabierane, aby odnaleźć zagubiony ślad upolowanej zwierzyny. To właśnie z nich wychodowany został posokowiec bawarski.

Pod koniec XVIII w. i na początku XIX w. rozwinął się chart hanowerski, który był rasą wybieraną przez myśliwych na niższych wysokościach. Po rewolucji w 1848 roku i postępie w dziedzinie myślistwa i broni palnej, potrzebny był pies do tropienia rannej zwierzyny w bardziej górzystych rejonach. Cięższy chart nie nadawał się do tego zadania. W latach 70-tych XIX wieku baron Karg-Bebenburg, Reichenhall, skrzyżował gończego hanowerskiego z czerwonym gończym górskim, uzyskując w ten sposób posokowca bawarskiego. W 1912 roku w Monachium w Niemczech powstał Klub Posokowca Bawarskiego, który jest jedynym uznanym klubem tej rasy w tym kraju. Dziś psy te są kwintesencją polowań dla zawodowych myśliwych i hodowców. Choć nie należą do najpopularniejszych, zainteresowanie tą rasą wzrasta.

W Polsce pierwsza hodowla posokowców bawarskich pojawiła się w latach 60. XX wieku.

W 1930 roku założono Międzynarodowy Związek Posokowców.

Nazwa „posokowiec” wywodzi się od posoki -krwi rannej lub zabitej zwierzyny, którą wyczuwa pies. W wielu państwach (w przeciwieństwie do Polski) posokowiec bawarski może być psem wyłącznie myśliwych.

Posokowiec bawarski – dla kogo?

Posokowiec bawarski będzie wspaniałym psem dla osoby aktywnej, gdyż jest to rasa potrzebująca ciągłych wyzwań, kochająca ruch. Radzimy, aby posokowce nabywały osoby z pewnym doświadczeniem w zakresie opieki nad psami.

Posokowce bawarskie są w stanie dogadać się z dziećmi w każdym wieku, ale najlepiej, aby były wokół tych, którzy wiedzą, jak obchodzić się i bawić się z nimi delikatnie. Dla dzieci, które szybko uczą się, jak prawidłowo podejść i bawić się z psem średniej wielkości, posokowiec bawarski może być wspaniałym, aktywnym towarzyszem. Jeśli chodzi o inne zwierzęta domowe, posokowiec bawarski może dogadać się z nimi, jeśli będą wprowadzane powoli i spokojnie, w czym pomoże wczesna socjalizacja.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *