Rottweiler – wierny pies policyjny
Rottweilery z wyglądu budzą respekt i postrach – taki był zamiar tej rasy. Jednak charakterem są to wierne i oddane psy rodzinne, które uwielbiają współpracować z człowiekiem, zwłaszcza z dziećmi. Chociaż ich wychowanie nie należy do najprostszych, to prawidłowo ułożony sierściuch, stanie się przyjacielem na całe życie.
Spis treści
Rottweiler – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 56-69 cm
- Sierść średniej długości, twarda
- Długość życia 8-10 lat
- Waga 35-60 kg
Rottweiler – wzorzec rasy
Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Rottweiler przynależy do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskiego psa do bydła, w sekcji molosów typu mastif. Rasa podlega próbom pracy. Posiadanie tej rasy wiąże się z koniecznością uzyskania zgody urzędu miasta i gminy, ponieważ Rottweiler znajduje się na liście najgroźniejszych psów w Polsce.
Jak wyglądają psy opisywanej rasy? Rottweiler to pies średniej wielkości. Samce mierzą do 69 cm i ważą do 60 kg. Samice natomiast mierzą do 63 cm i osiągają 48 kg wagi. Sylwetka Rottweilera jest mocna i krępa. Jego głowa jest szeroka, z czarnym, prostym nosem i średniej długości kufą. Szczęki są mocne, z nożycowym zgryzem. Oczy migdałowe, w bardzo ciemnym kolorze. Natomiast uszy są wiszące do przodu, trójkątne, osadzone wysoko na czubku głowy. Tułów tego czworonoga jest prosty, z szerokim zadem, głęboką klatką piersiową i silnymi kończynami, zakończonymi okrągłymi łapami.
Skóra Rotties jest gruba, a w niektórych miejscach może tworzyć delikatne zmarszczki. Sierść Rottweilera składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos jest średniej długości, twardy i gęsty. Akceptowane umaszczenie to czarne z wyraźnie odgraniczonymi brązowymi znaczeniami na policzkach, kufie, szyi, łapach, klatce piersiowej i pod ogonem.
Rottweiler – charakter
Wbrew pozorom jakie sprawia wygląd tego czworonoga, Rottweiler to pies przyjazny i oddany swojej rodzinie. Wszystko jednak zależy od wychowania i szkolenia psa, które jest podstawą dobrej relacji człowieka z psem każdej rasy. Opisywane sierściuchy są zrównoważone, wytrzymałe i z pasją oddają się swojej pracy. Rasa charakteryzuje się wysokim progiem pobudzenia, nie daje się łatwo wyprowadzić z równowagi, jednak w niektórych sytuacjach potrafi reagować bardzo szybko i gwałtownie.
Rottweiler uwielbia swoją rodzinę i jest posłuszny swojemu właścicielowi. Świetnie dogaduje się z dziećmi, jest wobec nich cierpliwy i opiekuńczy. W ich towarzystwie włos nie spadnie z głowy malucha. Należy jednak pamiętać, żeby każda zabawa dziecka z psem przebiegała pod kontrolą osoby dorosłej. Zarówno sierściuch, jak i maluch muszą umieć obchodzić się ze sobą wzajemnie i znać granice zabawy.
Relacje Rottweilera z innymi zwierzętami mogą być skomplikowane. Rasa charakteryzuje się wysoką terytorialnością i w genach wpisane mają stróżowanie. Stosunki z innym psem będą przyjazne, jeżeli w hierarchii Rottweiler będzie górował. Co więcej, suki tej rasy są znacznie łagodniejsze, a relacje z kotami prostsze.
Rottweiler – długość życia
Długość życia rasy Rottweiler waha się od 8 do 10 lat. Należy jednak pamiętać, że jest to cecha osobniczo zmienna, na którą ma wpływ wiele czynników zależny oraz niezależnych od nas. Jeżeli chcesz, aby twój czworonóg cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na:
- Jakość i renomę wybranej hodowli
- Szczepienia i odrobaczenia
- Warunki utrzymania
- Odpowiednią dawkę ruchu
- Prawidłowo zbilansowaną dietę
- Poprawną pielęgnację
- Regularne wizyty u weterynarza
- Badanie krwi i moczu, zwłaszcza osobników starszych
Rottweiler – zdrowie
Rottweilery są rasą odporną, nie jest im straszny mróz, czy upały. W cieplejsze dni, należy jednak pamiętać o zapewnieniu psu zacienionego miejsca do odpoczynku i stałego dostępu do miski z chłodną i świeżą wodą. Szczeniaki Rotties wykazują większą wrażliwość na parwowirozę, niż inne rasy, dlatego należy starannie przestrzegać kalendarza szczepień.
Ze względu na duże rozmiary, Rottweilery mogą cierpieć na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli. Isteniją wymagania w kwestii prześwietlania stawów biodrowych osobników używanych do reprodukcji. Dopuszczalne wyniki to A i B. RTG stawów łokciowych nie jest wymagana, jednak odpowiedzialni hodowcy decydują się na to badanie.
W okresie młodzieńczym, Rottweilery mogą cierpieć na młodzieńcze zapalenie kości. Niekiedy zdarzają się wady powiek, takie jak podwinięcie lub wywinięcie, zapalenie uszu lub skręt żołądka. U starszych osobników możemy mieć problemy kardiologiczne lub nowotwory, takie jak kostniakomięsaki.
Rottweiler – pielęgnacja
Pielęgnacja Rottweilerów jest stosunkowo prosta. Podstawowym elementem jest regularne szczotkowanie psa, raz w tygodniu. W tym celu najlepiej sprawdzi się szczotka z twardym, gęstym włosiem. Okres linienia występuje o tych czworonogów dwa razy w roku i w tym czasie warto szczotkować psa troszkę częściej.
Kąpiele ograniczamy do minimum. Ze względu na gruby podszerstek, suszenie Rotties jest czasochłonne i zazwyczaj lepiej sprawdzi się przemywanie grzbietu i łapek wilgotną ściereczką, w celu szybkiego odświeżenia psa. Należy także pamiętać o podstawowych elementach higieny Rottweilera, czyli obcinaniu paznokci, czyszczeniu uszu i szczotkowaniu zębów.
Rottweiler – żywienie
Rottweilery to psy bardzo energiczne i ruchliwe, dlatego ich dzienne zapotrzebowanie może być znacznie większe, niż przeciętnego kanapowca. Na rynku występuje mnóstwo produktów, suchych i mokrych, także bez problemu znajdziesz coś dla swojego czworonoga. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze dopasować karmę w sposób indywidualny do swojego pupila. Należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i przede wszystkim skład danego produktu. Dobra karma charakteryzuje się dużą zawartością białka, czyli mięsa.
Jeżeli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego Rottweilera, powinieneś zapoznać się z filozofią BARF. Dieta polega na serwowaniu psu posiłków zbliżonych jak najbardziej do sposobu żywienia ich dzikich przodków. Wówczas w misce znajdziemy surowe mięso, ryby, owoce i warzywa.
W przypadku Rottweilerów i ich skłonności do problemów ze stawami, przydatna może okazać się dodatkowa suplementacja kwasów omega-3, chondroityny, glukozaminy i kwasu hialuronowego. Dodatkowo Rotties mogą mieć problemy ze skrętem żołądka, w związku z czym należy dbać o higienę posiłków. Rottweilera karmimy dwa razy dziennie, po spacerze, nigdy przed wysiłkiem. Ilość karmy dostosowujemy do wieku i wagi, zgodnie z zaleceniami producenta.
Rottweiler – szkolenie i wychowanie
Rottweiler jest bardzo inteligentny, chętnie się uczy i współpracuje z człowiekiem. Rasa wymaga jednak indywidualnego podejścia i rozpoczęcia tresury od najmłodszych lat. Rotties potrzebuje jasnych i klarownych zasad. Są to psy o silnym charakterze, dlatego szkolenie powinno przebiegać łagodnie, a jednocześnie stanowczo i konsekwentnie.
Podczas szkolenia psa nie należy dopuścić do uwrażliwiania, czyli sytuacji nagłych. Socjalizacja Rottweilera z ludźmi lub innymi zwierzętami powinna przebiegać w sposób kontrolowany i przemyślany. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie wyszkolić swojego psa, możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty. Podczas takich spotkań otrzymasz wiedzę teoretyczną i praktyczną, a twój pupil będzie miał okazję spędzić czas w nowym miejscu, z innymi czworonogami.
Rottweiler – szczeniaki i hodowla
Wybór odpowiedniej hodowli, to pierwszy i zarazem najważniejszy krok w drodze do posiadania wymarzonego szczeniaka. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z opiniami o wybranym miejscu. Hodowla powinna przynależeć do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a maluchy Rottweilerów przy odbiorze powinny być zaopatrzone w odpowiednie dokumenty hodowlane i książeczkę zdrowia. Sprzedawanie psa bez rodowodu w Polsce jest nielegalne, a hodowcy zajmujący się takim biznesem, często stawiają na zarobki, niż dobro swoich czworonogów.
Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka, musisz wiedzieć, że Rottweiler figuruje w wykazie psów agresywnych i do jego posiadania, konieczne jest specjalne pozwolenie. Wykaz stanowi listę jedenastu ras uważanych za niebezpieczne dla ludzi i innych zwierząt. Pozwolenie wydaje burmistrz lub prezydent miasta, na podstawie złożonego wniosku ze szczepieniami i opłatą w wysokości 82 złotych. Przed wydaniem decyzji, urzędnicy przeprowadzają wizję lokalną, polegającą na kontroli warunków, w których przebywa pies. Brak zgody na posiadanie którejkolwiek z ras znajdujących się w wykazie, wiąże się z karą grzywny lub aresztem.
Rottweiler – cena
Ile kosztuje hodowlany szczeniak Rotties? Cena Rottweilera waha się od 3000 do nawet 7000 złotych, jednak kwota zależy od wybranej hodowli, jej renomy, płci, wieku oraz przede wszystkim osiągnięć wystawowych rodziców. Koszt utrzymania dorosłego Rottweilera wynosi około 300 złotych, w zależności od pielęgnacji, stanu zdrowia, sposobu utrzymania i żywienia psa.
Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na zakup psa, powinieneś zapoznać się z ofertami fundacji, szukających rodzin zastępczych do adopcji. W zamian za opiekę i miłość, będziesz mógł przygarnąć pieska za darmo. Sytuacja wygląda podobnie w schroniskach, gdzie tysiące psów czekają za nowym domem. Może właśnie tam znajdziesz swojego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że zakup lub adopcja psa to decyzja na całe życie, dlatego powinna zostać podjęta w zgodzie z całą rodziną i starannie przemyślana.
Rottweiler – historia rasy, ciekawostki
Rottweiler jest jedną z najstarszych ras na świecie. Jego historia sięga prawie dwóch tysięcy lat wstecz, do czasów rzymskich podbojów. Bezpośrednimi krewnymi Rottweilerów są rzymskie molosy, które pochodzą od indyjskich i mezopotamskich mastiffów. Ich przybycie do Europy wynikało z wędrówek wojsk Aleksandra Wielkiego i podbojów. Pierwotnym przeznaczeniem Rottweilerów było pędzenie bydła i pilnowanie stada przed złodziejami lub drapieżnikami.
W 74 roku cesarscy legioniści powędrowali na tereny odpowiadające dzisiejszym południowo-zachodnim Niemcom i założyli tam obóz, który bardzo szybko stał się jednym z miast Imperium Rzymskiego. Po prawie 200 latach tereny te zostały opuszczone, a pozostawione tam Rottweilery trafiły pod opiekę mieszkańców miasta Rottweil. Osada słynęła z handlu zbożem i bydłem, a XV wiek był okresem rozkwitu, kiedy do miasta przyjeżdżało wielu kupców. Rottweilery nazywano wtedy psami rzeźnickimi, a ich zarys budził ogromny postrach wśród miejscowych złodziei.
W 1890 roku Rottweiler zaczął tracić na swojej popularności. Dzięki miłośnikom rasy, te czarne psy zdołały pokonać kryzys i przetrwać do dziś. W 1907 roku powstał pierwszy Klub Rottweilera w Niemczech. Wkrótce po tym powstał drugi klub, a do ich złączenia doszło kilkanaście lat później. Stowarzyszenie działa do dziś i cieszy się ogromną popularnością. W Polsce pierwsze Rottweilery pojawiły się przed II wojną światową. Jednak dopiero w latach 60. XX wieku powstała pierwsza hodowla, prowadzona przez Eugeniusza Korszeka we Wrocławiu.
- Ze względu na respekt jaki budziły Rottweilery wśród złodziei, bardzo często oszczędności rodziny noszone były w sakiewce przywiązanej do obroży psa
- W 1910 roku rasa została uznana za idealnego psa policyjnego
Rottweiler – dla kogo?
Rottweiler to rasa dla doświadczonych psiarzy, lubiąca ruch i aktywności fizyczne. Ich opiekuńczość i oddanie rodzinie formują idealnego przyjaciela, zwłaszcza dla dzieci. Sierściuch ten najlepiej sprawdzi się w dużym domu z ogrodem, bez innych zwierząt. Jeżeli nie jesteś pewien, czy podołasz tak wymagającej rasie, zastanów się nad innym psem.
ZALETY:
- Wierny i oddany przyjaciel rodziny
- Doskonały stróż posesji
- Inteligentny, szybko się uczy
- Łatwy w pielęgnacji
WADY:
- Konieczne posiadanie pozwolenia
- Samce mogą być agresywne
- Duża aktywność ruchowa
- Nieprawidłowo wychowany, może wykazywać oznaki agresji