Tresura owczarka niemieckiego – wszystko co musisz wiedzieć
Jak wytresować owczarka niemieckiego? To pytanie zadaje sobie prawie każdy świeżo upieczony właściciel psa tej rasy. Nie ulega wątpliwości, że owczarki niemieckie to psy niezwykle inteligentne, ale także charakterne, przez co tresura może sprawiać problem niedoświadczonym osobom. Należy im poświęcić przeciętnie większą ilość czasu niż psom innych ras. Owczarki niemieckie posiadają ogrom energii, którą trzeba spożytkować podczas codziennych, długich spacerów i intensywnych ćwiczeń. W innym wypadku skumulowana energia owczarka prowadzić będzie do frustracji psa i pojawienia się problemów behawioralnych. Owczarki niemieckie, którym nie poświęcono odpowiedniej ilości czasu na treningi, mogą przejawiać agresję wobec innych zwierząt, a także i ludzi. Dlatego tak ważnej jest jak najszybsze rozpoczęcie tresury z momentem, w którym pies pojawi się w nowym domu.
Spis treści
Tresura szczeniaka owczarka niemieckiego
Wiek szczenięcy to moment, w którym pies zapoznaje się z otaczającym go światem i jest najbardziej wrażliwy emocjonalnie. To właśnie wtedy kształtuje się charakter psa i predyspozycje do określonych zachowań. Zaniedbania w wieku szczenięcym z dużym prawdopodobieństwem odbiją się na problematycznym zachowaniu dorosłego psa w przyszłości. Błędów w szkoleniu w tym okresie nie da się łatwo naprawić, a nawet może okazać się to niemożliwe. Dlatego jak najwcześniej należy rozpocząć dostosowany do wieku trening posłuszeństwa oraz socjalizację, aby szczenię wyrosło na opanowanego dorosłego owczarka niemieckiego.
Celem socjalizacji jest oswojenie psa z jak największą ilością bodźców, aby w wieku dorosłym nie czuł on przed nimi strachu lub niepewności. Należy pokazać szczenięciu zarówno bujny, pełen zapachów las, jak i głośne centrum dużego miasta. Im więcej szczenię doświadczy podczas dojrzewania, tym lepiej dla niego w przyszłości. Przykładowo – pies nieprzyzwyczajony do widoku rowerzystów może zareagować lękliwie lub nawet agresywnie! Ważne jest także, aby szczenięta zapoznały się z psami różnej wielkości i o różnych charakterach, dzięki czemu w przyszłości powinny reagować na inne psy z entuzjazmem, a nie z agresją. W większych miastach funkcjonują tak zwane „psie przedszkola”, w których szczeniaczki różnych ras mają okazję się poznać i wspólnie spędzić czas. Przydatny będzie także kontakt w kontrolowanych warunkach z kotami czy innymi zwierzętami domowymi, szczególnie jeśli owczarek niemiecki ma w przyszłości dzielić z nimi przestrzeń życiową. Im lepszą socjalizację przejdzie szczenię owczarka niemieckiego, tym większą pewnością siebie będzie cechował się w przyszłości.
Kolejnym ważnym elementem codziennej tresury młodego owczarka niemieckiego powinien być trening posłuszeństwa. Należy jak najszybciej nauczyć szczenięcia podstawowych komend jak siad, zostań czy leżeć. Owczarki niemieckie to psy szczególnie bystre, dlatego dobrze prowadzony trening będzie przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Nie należy jednak przemęczać szczeniaczka zbyt długimi treningami, a także zadbać o ich urozmaicenie i powoli zwiększać poziom trudności. Komenda siad zazwyczaj jest prosta do wykonania w warunkach domowych, ale często sprawia trudności podczas spaceru, gdy wokół znajduje się wiele rozpraszających bodźców. Po każdym dobrze wykonanym zadaniu należy koniecznie nagrodzić psa w postaci ulubionego smakołyka, chwili zabawy czy po prostu głaskaniem. Właściciel pod żadnym pozorem nie powinien krzyczeć, a tym bardziej używać przemocy fizycznej. Wpłynie to bardzo negatywnie na relację z psem, który szybko przestanie ufać agresywnemu panu. Należy pamiętać, że nieposłuszeństwo podczas treningu nie jest przejawem złośliwości psa i nie należy go za to karać. Systematyczność i pozytywne wzmocnienie to klucz do sukcesu!
Dorosły owczarek niemiecki – tresura
W naszym języku istnieje bardzo nieprawdziwe przysłowie brzmiące „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz”. Szkolenie dorosłego psa, który nigdy wcześniej nie został poddany tresurze, na pewno będzie bardziej czasochłonne i wymagające, niż szczenięcia. Nie znaczy to jednak, że właściciel jest skazany na porażkę! Owczarki niemieckie są bardzo inteligentne i na każdym etapie swojego życia są w stanie nauczyć się nowych komend. Odpowiednia doza cierpliwości i regularne treningi na pewno przyniosą zamierzony efekt. Aby trening był jak najbardziej efektywny, należy także zadbać o codziennie spożytkowanie energii psa w postaci chociażby intensywnego spaceru. „Niewybiegane” psy są często na tyle sfrustrowane, że nie są w stanie skupić się na właścicielu przez dłuższą chwilę, przez co sprawiają wrażenie nieposłusznych. Opiekun powinien zadbać także o zbudowanie odpowiedniej relacji z psem, w której będzie pełnił rolę lidera. Jasno określona hierarchia to dla psa bardzo pożądana sytuacja.
W przypadku dorosłego owczarka niemieckiego największym problemem może być z kolei oduczenie psa niepożądanych zachowań. O ile oduczenie psa spania na łóżku nie będzie zbyt trudne, jeśli tylko właściciel i inni domownicy będą konsekwentni, o tyle agresja w stosunku do innych psów może okazać się większym problemem. Owczarki niemieckie są z natury bardzo pewne siebie i wykazują skłonność do dominacji, która może przeistoczyć się w agresję. W tym wypadku niezbędne może okazać się skorzystanie z usług psiego behawiorysty, który pomoże właścicielowi odpowiednio ukierunkować trening, aby zminimalizować niepożądane reakcje psa.
Co jeśli nie radzimy sobie z tresurą owczarka niemieckiego?
Mimo najlepszych chęci może jednak okazać się, że właściciel nie jest w stanie opanować psa i odpowiednio poprowadzić szkolenia. Błędy podczas tresury mogą mieć poważne konsekwencje, szczególnie u tak silnej i skłonnej do dominacji rasy jak owczarek niemiecki. Rozwiązaniem tego problemu okazać się może skorzystanie z profesjonalnej pomocy doświadczonego tresera. Zależnie od przypadku można skorzystać z zajęć grupowych z innymi właścicielami psów lub zdecydować się na szkolenie indywidualne, w którym trener skupia się tylko na jednym psie. Obydwie wersje mają swoje plusy, ale przede wszystkim należy dopasować formę szkolenia do indywidualnych potrzeb psa. Szkolenie grupowe na pewno nie będzie odpowiednie dla nadreaktywnego owczarka, który wykazuje agresję w stosunku do innych psów. W takim wypadku najlepiej będzie zacząć profesjonalną tresurę od treningów indywidualnych, a na zajęcia grupowe dołączyć dopiero po opanowaniu podstaw. W takim razie ile kosztuje szkolenie psa owczarka niemieckiego? Grupowe szkolenie posłuszeństwa w zależności od lokalizacji kosztuje około 600-900 złotych za serię spotkań. Cena spotkań indywidualnych z doświadczonym trenerem sięgać może nawet 400zł za jeden trening.
Właściciel, który chciałby wyszkolić swojego owczarka niemieckiego na psa obronnego lub stróżującego, zmuszony jest skorzystać z kursów prowadzonych przez profesjonalistów. Próba wyszkolenia psa obronnego na własną rękę to bardzo odpowiedzialne zadanie, które przeprowadzone w nieodpowiedni sposób może skończyć się tragicznie. Owczarki niemieckie bardzo dobrze radzą sobie na takich szkoleniach i osiągają wysokie wyniki chociażby w Mistrzostwach Polski psów obronnych. Właściciel musi sobie jednak zdawać sprawę, że takie szkolenie wymaga ogromnego zaangażowania i poświęcenia ogromnej ilości czasu na treningi pod okiem instruktora jak i w zaciszu domowym.
Podsumowanie
Owczarki niemieckie to niezwykle wymagająca rasa, dlatego przyszły właściciel nie powinien być osobą z przypadku. Jedynie osoby, które znają potrzeby tej rasy będą w stanie zapewnić owczarkom niemieckim odpowiednie szkolenie. Są to psy pracujące, a więc potrzebują o wiele więcej aktywności fizycznej i umysłowej, niż przeciętny pies. Należy mieć także świadomość, że psy tej rasy mają skłonność do aktywnej obrony w momencie zagrożenia, a z uwagi na swoją siłę mogą być bardzo trudne do poskromienia w momencie ekscytacji. Z tego właśnie względu tresura owczarka niemieckiego jest niezbędna, aby pies mógł być spokojnym, bezproblemowym członkiem społeczności. Posiadanie psa tej rasy to nie tylko przywilej, ale także duża odpowiedzialność.