Wątróbka dla psa – kontrowersyjny smakołyk w diecie czworonoga

Wątróbka dla psa - kontrowersyjny smakołyk w diecie czworonoga

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się czy wątróbka jest zdrowa dla psa. Wątróbka jak powszechnie wiadomo, jest produktem bogatym wiele substancji odżywczych. Należy jednak pamiętać, że żywienie naszego pupila musi zostać odpowiednio zbilansowane, więc nawet dobry jakościowo składnik taki jak wątróbka dla psa nie może być jedynym elementem jego diety. Jeżeli samodzielnie przygotowujesz jedzenie dla swojego pupila i chcesz wprowadzić do jego diety wątróbkę, musisz wiedzieć jakie jej ilości i jaka forma będą najbardziej odpowiednie dla Twojego zwierzęcia.

Czy wątróbka jest zdrowa dla psa?

W przypadku stosowania w żywieniu psa takich produktów jak podroby czyli między innymi wątróbki często pojawiają się wątpliwości, które związane są obawą spożycia przez czworonoga dużej ilości potencjalnie niebezpiecznych substancji toksycznych, które kumulują się w narządach zwierzęcia jeszcze za jego życia. Należy zwrócić jednak uwagę, że wątroba owszem pełni funkcje detoksykacyjne, jednak nie służy jako magazyn substancji toksycznych. Po tym, gdy niebezpieczne substancje trafią do wątroby, są w niej przetwarzane na formy, które następnie mogą zostać bezpiecznie usunięte z organizmu przez nerki. Ponadto zwierzęta rzeźne to zwierzęta młode, w przypadku chowu bydła osobniki przeznaczone do uboju mają do 2 lat, natomiast świnie około 6 miesięcy. Nie jest to więc okres, w jakim mogłoby dojść do jakiegokolwiek niebezpiecznego nagromadzenia szkodliwych związków, dlatego spożywanie mięsa pochodzącego od zwierząt rzeźnych nie stwarza ryzyka zatrucia metalami ciężkimi.

Dlaczego warto podawać psu wątróbkę?

Wątróbka to narząd, który zawiera w swoim składzie wiele wartościowych substancji odżywczych. Zawiera między innymi duże ilości witamin rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach (szczególnie witaminy A) jak i w wodzie ( witaminy B1, B2, B3, B12). Oprócz tego jest źródłem białek o wysokiej wartości biologicznej czy żelaza hemowego. Jest wysokoenergetycznym surowcem, gdyż ma wysoką zawartość tłuszczu bogatego w kwasy tłuszczowe nasycone. Wątroba zawiera także kwas dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy,  a ich największe ilości znajdują się w wątrobie wieprzowej. Dodatek wątroby do karm mokrych sprawia, że gotowy produkt jest bardziej smakowity i ma lepszą konsystencję. Dieta psów powinna być oparta na produktach, które są pochodzenia zwierzęcego, ze względu na to, że psy to zwierzęta mięsożerne. W diecie naszego czworonoga nie musi znajdować się jedynie mięso, możemy do jego żywienia wprowadzić także podroby, należy jednak pamiętać że żaden z nich w tym także wątróbka dla psa nie może być jedynym stosowanym źródłem białka. Nie jest bowiem ona w stanie zaspokoić potrzeb pupila jeśli chodzi o dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dlatego aby dostarczyć zwierzęciu wszelkich niezbędnych elementów należy stosować w żywieniu kilka różnych surowców, aby nie doszło do pojawienia się jakikolwiek niedoborów.

Wątróbka dla psa – drobiowa, cielęca czy wieprzowa?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę skład oraz właściwości technologiczne najlepsza dla naszego czworonoga będzie cielęca lub drobiowa wątróbka. W składzie wielu gotowych karm najczęściej znajduje się wątróbka drobiowa dla psa. Natomiast pod względem zawartości składników odżywczych wątroba wieprzowa dorównuje wątróbce cielęcej, za to strawność wspomnianych składników w przypadku tej drugiej jest wyższa. Możesz także podawać swojemu pupilowi podroby królicze. W przypadku podawania wątróbek wieprzowych bądź pochodzących od dziczyzny, należy szczególnie zwrócić uwagę na sposób przyrządzenia posiłku, gdyż w ich przypadku występuje zwiększone ryzyko tego, że w ich wnętrzu znajdują się larwy pasożytów, którymi może zarazić się Twój pupil.

Wątróbka dla psa – surowa, suszona czy gotowana?

Surowa wątróbka dla psa to najgorsza forma podania tego podrobu naszemu zwierzakowi. Jeżeli nie poddamy wątroby obróbce termicznej, może dojść do zarażenia naszego czworonoga między innymi pasożytami. Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na taką postać podawania tego przysmaku, wybierz wątróbki drobiowe i z pewnością zrezygnuj z tych pochodzących od dziczyzny czy wieprzowych. Dużo lepszym pomysłem będzie gotowana wątróbka dla psa. Jeżeli nie przygotowujesz samodzielnie posiłków dla swojego czworonoga, to suszona wątróbka dla psa może być traktowana jako dodatkowy smakołyk poza posiłkami – pamiętaj jednak, aby nie podawać jej pupilowi za często i w zbyt dużych ilościach. Sprawdzi się ona nie tylko jako pyszny przysmak, ale także jako gryzak, który zaspokoi potrzebę żucia i gryzienia Twojego psa. Jeżeli w Twojej lodówce znajduje się już wątróbka dla psa i chcesz znaleźć szybki przepis do jej przygotowania, to koniecznie pamiętaj aby dodatkowo nie przyprawiać ani nie solić tego przysmaku, gdyż nie będzie to zdrowe dla Twojego pupila. Możesz ugotować wątróbkę bez żadnych dodatków lub przygotować pasztet. W sklepach dostępne są również gotowe pasty z dodatkiem wątróbki, które mogą się sprawdzić gdy masz problem z podawaniem leków swojemu psiakowi.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *