Jak oduczyć psa skakania na człowieka?

Jak oduczyć psa skakania na człowieka?

Pies skacze na ludzi z wielu różnych powodów. Być może to jedynie forma wesołego przywitania Twojego pupila, ale takie zachowanie może oznaczać również lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Dowiedz się, dlaczego pies skacze na człowieka. Nasz artykuł pokaże Ci także, co zrobić, gdy pies skacze na ludzi oraz jak skutecznie oduczyć psa skakania.

Dlaczego pies skacze na człowieka?

Bardzo często pies skacze na ludzi, by okazać radość związaną z ich powrotem do domu. Niestety takie zachowanie może być kłopotliwe, dlatego warto przekierować uwagę psa i zamiast powitania w takiej formie zaproponować mu np. krótką zabawę lub smakołyk.

Niestety u podłoża takiego zachowania mogą stać także lęk oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Jako opiekun musisz zwracać uwagę na mowę ciała swojego psa i starać się odczytać jego emocje. W sytuacji, gdy Twój pies skacze na odwiedzających Cię ludzi, a dodatkowo ma czujny wzrok i napięte mięśnie, może odczuwać stres i dyskomfort. Skacząc na gości w przedpokoju najprawdopodobniej próbuje uniemożliwić im wejście do Twojego domu. Zdarza się także, że zwierzęta niekoniecznie skaczą na konkretną osobę, ale reagują na pewne zachowania. Niektóre psy nie lubią wyrazistej gestykulacji, piskliwych dźwięków oraz innych ludzkich zachowań.

Zwróć uwagę, czy Twój pies nie skacze na Ciebie np. podczas spacerów. Wtedy też może odczuwać lęk. Postaraj się znaleźć i rozpoznawać sytuacje, które powodują niepokojące zachowanie psa. Następnie próbuj ich unikać.

Nie wiesz, dlaczego Twój pies skacze na ludzi? Nie rozumiesz mowy jego ciała? Nie wiesz, jak skutecznie oduczyć psa skakać na ludzi? Pamiętaj, że najlepiej poprosić o pomoc behawiorystę, który przeprowadzi diagnostykę Twojego pupila i postara się rozwiązać wasz problem.

Pies skacze na ludzi – czy to wina człowieka?

Psy często powtarzają zachowania, które zapewniają im nagrody. Jedną z nich jest uwaga Twoja lub innych domowników. Zarówno Ty, jak i Twoi goście, a nawet nieznajomi możecie nieświadomie wzmacniać to zachowanie. Co ważne, nawet negatywne reakcje np. krzyk lub chwytanie za łapy mogą wzmacniać skakanie na ludzi. Dla wielu czworonogów jest to po prostu częścią wspólnej zabawy w “przepychanki”. Chcąc oduczyć psa skakania, musisz zatem m.in. wyeliminować powiązane nagrody.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Chcesz oduczyć psa skakania z radości? Musisz mieć wyjątkowe nagrody! W ten sposób pokażesz psu, które zachowanie bardziej mu się opłaca. Pamiętaj, by nie koncentrować się na “oduczaniu”. Skup się raczej na tym, by nauczyć pupila odpowiedniej reakcji. Celem Twojej pracy z psem będzie nauczenie go zachowania, które zastąpi wcześniejsze skakanie. Złota zasada mówi, że trzeba nagradzać swojego pupila. Rób to zawsze, gdy stoi na czterech łapach! Nie musisz narzucać psu pozycji typu siad. Twój pupil szybko sam zrozumie, że trzymanie łap na ziemi to najlepsze zachowanie.

Jak oduczyć psa skakania na człowieka krok po kroku?

  • Zacznij od rzucania pupilowi smakołyku na ziemię zanim na Ciebie skoczy.
  • Jeżeli Twój pies jest “wyjątkowy skoczny” to na początku rzucaj mu smakołyki na ziemię bardzo często. W ten sposób nie będzie miał okazji oderwać głowy od ziemi. Gdy tylko Twój pupil zje ostatni smakołyk i podniesie głowę do góry, podajesz mu kolejny przysmak.
  • Wyłapuj momenty, w których pies stoi na czterech łapach i patrzy na Ciebie, ale nie skacze! Takich sesji będziesz musiał wykonać przynajmniej kilka albo kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt. Z czasem będziesz jednak wydłużał czas pomiędzy podawaniem smakołyków.
  • W trakcie początkowej nauki stój spokojnie i podawaj to smakołyki. Dopiero, kiedy będziesz zadowolony z efektów, zacznij wprowadzać elementy rozproszenia. Może to być lekki podskok, uśmiech, podnoszenie rąk, tupanie. Cokolwiek.
  • Z czasem Twoje “utrudnienia” powinny zacząć przypominać normalne sytuacje, w których pies skacze na ludzi. Jeżeli dzieje się tak, gdy wchodzisz do domu, sięgasz po smycz lub przygotowujesz jedzenie, zacznij symulować takie “okazje do skoków”.
  • Cały czas trzymaj się jednak drobnych i łatwych kroczków. Niech Twój pies odnosi sukcesy. Nie sięgaj zatem od razu po smycz. Najpierw na nią spójrz lub się do niej zbliż.

Co zrobić, gdy pies skacze na ludzi w trakcie oduczania?

Jeżeli coś pójdzie nie tak i Twój pies jednak skoczy na Ciebie lub inną osobą, nie rób nic! Stój i czekaj. Ten problem będzie się zapewne powtarzać, gdyż Twój pupil dopiero uczy się nowego zachowania. Brak Twojej reakcji pozwoli mu zrozumieć, co będzie bardziej opłacalne. Pamiętaj, że odchodzenie, strącanie czy odwracanie się może pobudzać czworonoga do kolejnego skoku.

Nie martw się, finalnie dojdziesz do etapu, kiedy będziesz stać przed swoim psem ze smaczkiem, a on nie będzie skakał. Jeżeli jednak spróbuje, będziesz wiedział, że przerwy między smakołykami stały się zbyt długie.

Wiesz, już jak oduczyć psa skakania na człowieka. Nie wiedzą tego jednak osoby z Twojego otoczenia. Poinformuj o Waszym treningu wszystkich członków rodziny, przyjaciół i gości. Wspomnij też o tym osobom w parku, jeżeli będzie to konieczne. W przypadku braku rezultatów poproś o pomoc specjalistę.

5/5 - (2 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *