Kastracja psa – dlaczego warto wykonać ten zabieg i jakie daje efekty?
Kastracja psów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych we wszystkich gabinetach weterynaryjnych na świecie. Już na wstępie warto zaznaczyć, że mimo powszechnego błędnego przekonania że kastracja dotyczy psów, a sterylizacja suczek, kastracja może dotyczyć obu płci i oznacza usunięcie narządów rozrodczych zwierzęcia – jąder w przypadku psów oraz jajników i macicy w przypadku suk. Jest to zabieg o trwałych skutkach. Dla porównania, przeciwieństwie do kastracji, podczas sterylizacji narządy te nie są usuwane, a jedynie przecina się lub podwiązuje nasieniowody lub jajowody zależnie od płci – uwalnianie hormonów nie jest więc hamowane, co oznacza jednocześnie że nie zmniejsza się ryzyko nowotworów narządów rodnych ani nie zapobiega ona cieczką u suczek. Dlaczego więc warto zdecydować się na kastracje psa?
Spis treści
Rodzaje kastracji u psów – kastracja chemiczna vs kastracja chirurgiczna
Istnieją współcześnie dwie metody kastracji zwierząt – chirurgiczna, podczas której lekarz weterynarii usuwa trwale narządy rodne oraz chemiczna, która działa przez określony czas, najczęściej od pół roku do 12 miesięcy. Kastracja chemiczna psa polega na wszczepieniu mu pod skórę implantu, który zawiera w sobie substancje hamujące wydzielanie hormonów płciowych – dużym plusem jest fakt, że zabieg ten można wykonać bez wprowadzenia psa w narkozę. Kastracja chemiczna u psa jest dobrym sposobem na obserwacje jak kastracja chirurgiczna wpłynęła by na zachowanie psa oraz na tymczasową kastracje psów które nie nadają się do zabiegu operacyjnego.
Czy kastracja psa to bezpieczny zabieg?
Kastracja psa, tak samo jak każdy inny zabieg chirurgiczny przeprowadzany pod narkozą wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak dzięki wykonywanym badaniom kontrolnym wykonywanym tuż przed zabiegiem ryzyko to jest ograniczane, ponieważ dopuszcza do nich tylko psich pacjentów bez przeciwwskazań do zabiegu – konieczne badania to pełna morfologia krwi, kontrola parametrów wątrobowych oraz nerkowych, a także badanie echokardiograficzne serca. Warto jest przy wyborze gabinetu weterynaryjnego w którym będziemy kastrować psa nie kierować się ceną zabiegu, a dobrą opinią lekarza, najlepiej ze specjalizacją w chirurgii małych zwierząt.
Na czym dokładnie polega kastracja psa?
Wiele zmartwionych właścicieli swoich czworonogów przed zdecydowaniem się na ten zabieg chciałoby wiedzieć jak wygląda kastracja psa. W przypadku psów płci męskiej zabieg ten jest o wiele prostszy – polega jedynie na wykonaniu małego nacięcia moszny i usunięciu z niej obu jąder, a następnie jej ponownym zaszyciu. Kastracja suki jest znacznie poważniejszą operacją, ponieważ aby dostać się do jajników oraz macicy w celu ich usunięcia należy otworzyć jamę brzuszną zwierzęcia.
Ile kosztuje kastracja psa? – kastracja psa cena plus skąd się biorą dodatkowe koszty
Cena kastracji psa będzie zależała głównie od gabinetu weterynaryjnego w którym będzie ona wykonywana, a także od rozmiarów zwierzęcia. Cena kastracji małego psa rozpoczyna się od 200 zł, podczas gdy zabieg przeprowadzany na dużym zwierzęciu może kosztować do 500 złotych. Nigdy jednak nie warto oszczędzać na zdrowiu swojego czworonożnego przyjaciela i wybrać zaufaną klinikę z dobrymi recenzjami.
W jakim wieku kastracja psa jest najbardziej polecana?
Częstym problemem opiekunów czworonogów jest zdecydowanie się na kastracje swojego zwierzęcia w odpowiednim na to czasie. Kiedy więc jest najlepszy czas na kastracje psa? Uważa się, że najlepszym momentem na kastracje psa jest poczekanie aż osiągnie on dojrzałość płciową. Wiek w którym pies osiąga dojrzałość płciową różni się zależnie od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości, wagi oraz rasy psa. Można przyjąć, że psy małych i średnich ras dojrzewają w okolicy około pierwszego roku życia, podczas gdy duże psy osiągają dojrzałość znacznie później, nawet do 24 miesiąca.
Jeśli chodzi o suczki, najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie do pierwszej cieczki u psów ras dużych i olbrzymich. U psów mniejszych i miniaturowych można przeprowadzić kastracje jeszcze przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Bardzo szkodliwym mitem jest, że suczka musi być co najmniej raz dopuszczona w życiu i musi urodzić szczeniaki przed kastracją– nie tylko zwiększa to ryzyko chorób narządów rozrodczych (w przypadku ropomacicza, które jest chorobą zagrażającą życiu suczki macica musi być zawsze usunięta, ale ryzyko tej operacji jest znacznie większe!) ale też pogarsza problem bezdomności psów. Brak kastracji może również prowadzić do tzw. ciąży urojonej.
Kastracja również jest możliwa w przypadku starszych psów, o ile nie mają one problemów zdrowotnych i badania nie wykazują żadnych przeciwwskazań do zabiegu pod narkozą. Jednak mając swojego psa od młodego wieku nie warto odkładać jego kastracji w czasie, ponieważ trzeba mieć na uwadze że z wiekiem mogą zwiększać się ryzyka związane z operacją chirurgiczną.
Jak przebiega rekonwalescencja po kastracji psa?
Każdy pies inaczej przeżywa narkozę oraz dochodzi do siebie w innym czasie po wybudzeniu z niej. Najczęściej pies będzie oszołomiony i ospały w pierwszy dzień po zabiegu kastracji. Bardzo ważne jest aby pies nie wylizywał swoich szwów, dlatego psy dostają najczęściej specjalne kołnierze weterynaryjne utrudniające mu dostęp do rany. Suczki, ze względu na znacznie bardziej skomplikowany charakter zabiegu i większą ilość szwów dostają dodatkowo specjalistyczne ubranko wiązane na plecach, chroniące ranę przed wylizywaniem i zanieczyszczeniem. Przez określony czas po zabiegu, kiedy szwy nie będą jeszcze zdjęte i rana będzie świeża, powinno się znacznie ograniczyć aktywność fizyczną psa, rezygnując z takich zabaw jak na przykład aport czy szarpanie szarpakiem.
Jakie zmiany w zachowaniu wywołuje, czemu zapobiega i co daje kastracja psa?
Główna zmiana zachodzi w organizmie zwierzęcia – przestają być produkowane hormony płciowe i ich krążenie zostaje zahamowane. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia nowotworów narządów płciowych, zwłaszcza guzów listwy mlecznej u suczek. Jest to także wewnętrzna przyczyna wszystkich zmian które można zaobserwować w zachowaniu psa. Psy tracą zainteresowanie reprodukcją, stąd stają się mniej pobudzone i zdecydowanie spokojniejsze, zmniejsza się ich skłonność do ucieczek oraz nie biorą one innych psów tej samej rasy za konkurentów, stąd zmniejsza się ich agresja, jeśli zachowania płciowe były jej przyczyną na pierwszym miejscu. Właściciele twierdzą również, że przez to ich psy stają się posłuszniejsze i bardziej oddane rodzinie. U suczek nie występują już cieczki oraz znika ryzyko ciąż urojonych. U psów obu płci zwiększa się jednak ryzyko otyłości, głównie za sprawą spowolnienia metabolizmu.
U psów obserwuje się zmiany w zachowaniach społecznych – nie tylko zmienia się ich zapach dla innych psów, który może być przyczyną ich obskakiwania przez inne, nie pozbawione narządów rozrodczych samce, ale także mogą przestać obwąchiwać inne psy.
Należy tu także wspomnieć o możliwych powikłaniach pooperacyjnych oraz późniejszych problemach zdrowotnych psa związanych z kastracji – wśród nich często wymieniane są otyłość, większe ryzyko chorób układu kostnego oraz problemy z nietrzymaniem moczu.
Kastracja psa a otyłość
Kastracja znacznie zwiększa podatność psa na problemy z nadwagą. Nie dość że dochodzi do spowolnienia ich metabolizmu, to często zwiększa się u nich zainteresowanie jedzeniem, a chęć do aktywności fizycznej maleje. Trzeba zatem zwracać dużą uwagę na dietę psa po zabiegu kastracji – powinno się dawać psu wyłącznie odliczone porcje karmy, rezygnując przy tym z podawania smakołyków między posiłkami lub zmniejszając przy nich odpowiednio ilość kalorii. Wiele firm z branży zoologicznej ma w swojej ofercie specjalne karmy „light” o niższej kaloryczności, dedykowane właśnie zwierzętom po kastracji. Warto także zadbać o zapewnienie zwierzęciu większej dawki ćwiczeń, na przykład wydłużając długość jego spacerów czy zachęcając częściej do ulubionej zabawy.
Kiedy kastracja psa nie jest najlepszym pomysłem?
Uważa się, że kastracji nie powinno się wykonywać u psów lękliwych, przed rozwiązaniem tych problemów u behawiorysty. Zmniejszenie stężenia hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu mogłoby dodatkowo pogłębić problemy lękowe u psa i zmniejszyć jego pewność siebie.
Jjak zapobiegać problemowi bezdomności u psów?
W obecnych czasach można łatwo zauważyć że problem bezdomności u zwierząt wzrasta – schroniska dla zwierząt są przepełnione, fundacją prozwierzęcym brakuje środków na przyjmowanie kolejnych zwierząt, a w niektórych państwach można zaobserwować grupy włóczących się bezdomnych psów. Każdy z nas, będących właścicielem czworonożnego przyjaciela, może niechcący przyczynić się do zwiększenia skali tego problemu – wiadomo jak ciężko jest dopilnować suczkę w okresie cieczki i jak trudno zapobiec ucieczce swojego samca, gdy ten czuje suczkę w rui u sąsiada obok. Wiele osób przekłada na swoje zwierzęta swój instynkt macierzyński i myślą że „nieludzkim” byłoby pozbawienie ich szansy na potomstwo – jednak zwierzęta tego nie odczuwają tak jak ludzie, nie traktują bycia rodzicem jako szczęścia, a jedynie jako instynkt przetrwania – po kastracji psa znikną u niego wszelkie instynkty płciowe i nie będzie on przez to w żadnym wypadku nieszczęśliwy, a wręcz przeciwnie będą one spokojniejszy i bardziej skupiony na swoim właścicielu.