Pies nie pije wody – ile powinien pić pies?

Pies nie pije wody - ile powinien pić pies?

Woda to niezbędny składnik codziennej diety zarówno ludzi, jak i zwierząt. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe do jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego nasz pies powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Ale co w sytuacji, kiedy pies nie chce pić? Czy taki stan może mu zaszkodzić? Jak zachęcić sierściucha do pobierania wody? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak radzić sobie w takich przypadkach!

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Organizm psa w ponad 60% składa się z wody. Właściwe nawodnienie organizmu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, skóry, układu oddechowego i termoregulacji. Pies, który nie pije, narażony jest na odwodnienie, w konsekwencji czego może dojść nawet do śmierci. Dodatkowo, w takich sytuacjach, wzrasta ryzyko powstawania kamicy nerkowej i niewydolności nerek lub innych narządów.

Odwodnienie jest to stan nadmiernej utraty płynów z organizmu. W początkowym etapie zaobserwujemy podwyższenie temperatury wewnętrznej ciała i problemy ze strony układu pokarmowego. W wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, dojdzie do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia, co wywołuje niekorzystny wpływ na nerki i przyspiesza akcję serca. Skóra psa traci elastyczność, a gałki oczne się zapadają. Jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu twojego czworonoga, nie bagatelizuj takiej sytuacji i szybko udaj się do weterynarza.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa? Podstawowymi objawami jest suchy nos i utrata elastyczności skóry, a także osowiałość i brak apetytu. Są to objawy mało specyficzne, dlatego dla całkowitej pewności możemy posłużyć się dwoma technikami:

 • Chwyt za fałd skóry na karku – u zdrowego psa, uniesiona skóra powraca do swojego wyjściowego stanu zaraz po opuszczeniu. U psa odwodnionego, skóra pozostanie naciągnięta lub będzie bardzo wolno opadała
 • Sprawdzamy dziąsła – jeżeli psu nic nie dolega, są one jasnoróżowe, błyszczące, wilgotne, a po naciśnięciu na nie palcem, szybko wracają do swojego poprzedniego koloru. U psa odwodnionego, błony śluzowe są blade, lepkie i ciepłe, a po naciśnięciu palcem, przez dłuższy okres czasu pozostają bledsze

Woda – ile powinien pić pies?

Ile powinien pić pies? Dzienne zapotrzebowanie na wodę, u dorosłego, zdrowego psa zależy od wielu czynników, takich jak:

 • masa ciała
 • rodzaj pobieranego pokarmu
 • temperatura otoczenia
 • poziom aktywności fizycznej

Zakłada się, że pies powinien przyjmować dziennie ok 50-60 ml wody na kilogram masy ciała, na przykład waga 15 kg odpowiada 900 ml dziennego zapotrzebowania na wodę. U sierściuchów żywionych mokrą karmą, zapotrzebowanie na płyny jest nieco mniejsze w porównaniu z suchą dietą, ze względu na soki zawarte w puszce. Należy jednak pamiętać, że w cieplejsze dni, pies traci dużo płynów podczas dyszenia, dlatego w słonecznych okresach roku, należy zapewnić czworonogom stały dostęp do wody.

Ile wody powinien pić szczeniak? W tym przypadku także sprawdzają się powyższe przeliczniki. Należy jednak pamiętać, że młode psy są bardziej aktywne i dlatego ich zapotrzebowanie może być zwiększone. Co więcej, maluszki zazwyczaj karmione są suchą karmą, co także może wpłynąć na wzrost potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie stałego dostępu do wody, wtedy w dowolnym momencie nasz przyjaciel będzie mógł ugasić pragnienie, bez względu na wiek.

Ile pies może nie pić? Zarówno w przypadku dorosłych osobników, jak i szczeniaków, okres w którym pies nie przyjmuje wody powinien trwać jak najkrócej. Zazwyczaj kilka dni wystarcza, aby doszło do odwodnienia i poważnych dysfunkcji narządów. Powinniśmy unikać takich sytuacji, dlatego jeśli zaobserwujesz podejrzany brak pragnienia, jak najszybciej zgłoś się do weterynarza.

Pies nie chce pić wody – przyczyny

Dlaczego pies nie chce pić wody? Przyczyn opisywanego zjawiska może być wiele. Najczęściej szczeniaki nie piją, ponieważ są zbyt pochłonięte zabawą i najzwyczajniej w świecie zapominają o tym. W przypadku dorosłych psów problem jest bardziej skomplikowany. Jeżeli nasz przyjaciel niewiele pije, ale nie towarzyszą mu żadne inne objawy – nie musimy się obawiać. Jeżeli natomiast sierściuch nie chce pić w ciepłe, upalne dni – jest to powód do obaw. Chory pies nie chce pić, dlatego ten objaw z towarzyszącą apatią, brakiem apetytu lub wymiotami, powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty w gabinecie. Utrata 10-15% wody z organizmu, stanowi poważne zagrożenie dla życia naszego przyjaciela i wymaga natychmiastowej interwencji.

Innymi powodami, dlaczego pies mało pije, może być strach przed miską. Problem może wydawać się błahy, a jego rozwiązanie zajmie mniej-więcej tyle, co podróż do zoologicznego i spowrotem, ale statystycznie jest to najczęstsza przyczyna zaburzenia pobierania wody. Zazwyczaj dotyczy to metalowych misek, bez gumowych nóżek, przez co podczas picia, wydawany jest nieprzyjemny dźwięk związany z jej przesuwaniem. Pies jest przestraszony i kojarzy nieprzyjemne doświadczenie z piciem wody. Dlatego najlepiej sprawdzają się plastikowe miski z antypoślizgowymi podkładkami.

Sytuację, kiedy pies nie pije wody, możemy powiązać także ze stresem, wywoływanym przez różne czynniki, np. separacja, zmiana miejsca, wyjazd. Także w przypadku nowego zwierzęcia, nasz przyjaciel może mniej pić. Często jest to związane z hierarchią, kiedy któreś ze zwierząt jest dominatorem i uniemożliwia pobieranie wody temu drugiemu. Innymi powodami mogą być:

 • zmiana diety z suchej, na mokrą
 • kontakt z suczką w rui
 • znieczulenie i operacja
 • przyzwyczajenia
 • nieświeża woda

Jak zachęcić psa do picia wody?

Co zrobić, żeby pies zaczął pić? Jeżeli problem występuje przewlekle, powinieneś wykonać niezbędne badania, w celu wykluczenia wszystkich podejrzanych chorób, takich jak na przykład bóle stawów i kręgosłupa lub schorzenia dróg moczowych. Jeżeli przyczyną nie są problemy zdrowotne, a twój pies nadal pije mało wody, może spróbować zachęcić go do tej czynności:

 • W przypadku szczeniaków, ważne jest aby podsuwać im miskę z wodą pod pyszczek. Podczas zabawy, te małe urwisy zapominają o tej ważnej czynności. Podobnie postępujemy z psami geriatrycznymi, które na przykład nie są w stanie samodzielnie dojść do miski
 • Zmieniamy miski na inne
 • Dolewamy wodę do jedzenia
 • Zmieniamy umiejscowienie misek – możliwe, że dotychczasowe położenie nie odpowiada wybrednym czworonogom
 • Umieszczamy kilka misek z wodą w różnych miejscach domu
 • Wrzucamy kilka smaczków do miski z wodą, pies chcąc je zjeść, jednocześnie się napije
 • Dodajemy do wody mięsnego wywaru w celu poprawy jej smakowitości
 • Regularnie myjemy miski; po każdym spacerze wymieniamy wodę w misce
 • Zabieramy butelkę z wodą na spacer
 • Zmieniamy dietę na mokrą karmę, która zawiera więcej wody. Najbardziej optymalny system karmienia zachowuje stosunek karmy suchej i mokrej w proporcji 1:1

A co jeśli pies pije za dużo wody?

W niektórych sytuacjach nadmierne pragnienie jest naturalną reakcją, na przykład podczas upalnych dni lub dużego wysiłku fizycznego. Jednak wzmożone pobieranie wody może świadczyć o niektórych schorzeniach, takich jak:

 • zapalenie pęcherza
 • cukrzyca
 • gorączka
 • ból
 • ropomacicze
 • zapalenie nerek
 • zaburzenia hormonalne

Objawami przewodnienia jest chwiejny chód, apatia, wzdęcie i nadmierne ślinienie się. Dodatkowo zaobserwujemy blade dziąsła i wymioty. Jeśli pies pije dużo wody i jednocześnie nie je, może być to objaw zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Taka sytuacja może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego stanu.

Woda jest bardzo ważna dla każdego żywego organizmu – ale w umiarze. Zawdzięczamy jej prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów. Zapotrzebowanie na nią jest osobniczo zmienne i zależy od wielu czynników. Pies mający stały dostęp do miski zazwyczaj samodzielnie zadba o swoje nawodnienie. Jednak zdarzają się sytuację, kiedy sierściuch nie chce pić, z niewiadomych przyczyn. Pamiętajmy, że taka sytuacja może być niebezpieczna. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, zasięgnij porady u specjalistów.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *