Jakie kości są najlepsze dla psa do żucia? – jak wybrać kości dla psa do gryzienia

Jakie kości są najlepsze dla psa do żucia? - jak wybrać kości dla psa do gryzienia

Czy pies może jeść kości? Pies i kość, wydaje się, że to naturalne połączenie. Dlatego tak wiele komiksów i filmów przedstawia psy obgryzające soczyste kości. Ale w rzeczywistości niektóre kości stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojego psa.

Żucie jest naturalnym zachowaniem psa i dostępne są bezpieczne kości dla psów i gryzaki. W rzeczywistości kości dla psa mogą zapewnić stymulację umysłową i utrzymać zęby psa w czystości. Ale zanim oddasz jakąkolwiek starą kość, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które kości są bezpieczne dla psów.

Jakie są korzyści z używania kości dla psa?

Podawanie kości dla psa pomaga zaspokoić jego naturalne pragnienie żucia. Co więcej, kości są stymulującą alternatywą dla psów, które mają wrodzoną potrzebę gryzienia butów i innych artykułów gospodarstwa domowego. Kość dla psa może zapewnić Twojemu psu przyjemność i wypoczynek, którego szuka, bez kosztownego niszczenia mienia, które może się z nim wiązać.

Chociaż nie zastąpi regularnych wizyt u weterynarza ani czyszczenia zębów, od czasu do czasu żucie kości może pomóc w utrzymaniu zdrowego uśmiechu psa. Kości dla psa do żucia mogą również pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się płytki nazębnej. Odpowiednia kość może pomóc utrzymać bielsze zęby psa i zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł. Jednak regularne szczotkowanie jest nadal niezbędne, aby perłowobiała biel Twojego psa była wyjątkowo błyszcząca.

Kości dla psa są najlepszym sposobem na nudę. Rzucie może zapewnić Twojemu psu stymulację umysłową i rozrywkę. Kości mogą być dobrą rozrywką dla psów, które nadmiernie drapią lub liżą łapy lub cierpią na lęk separacyjny. Kości dla psa do żucia mogą mieć wiele zalet.

Dlaczego kości mogą stanowić zagrożenie dla twojego psa?

Wszystkie psy żują kości w inny sposób, w zależności od ich charakteru gryzienia. Niektóre psy przeżuwają szybko, inne powoli. Inne biorą duże gryzy, podczas gdy wiele psów bierze mniejsze kęsy. Kości dla psa mogą stanowić zagrożenie dla twoich psów, ponieważ mogą się odłamać lub złamać, gdy pies przeżuwa kość. W ten sposób kości mogą stać się zagrożeniem zadławienia. Dotyczy to szczególnie takich gotowanych w domu, takich jak kości drobiowe, kości wieprzowe dla psa. Kiedy Twój pies połyka odłamki z ugotowanych w domu kości, istnieje ryzyko obrażeń wewnętrznych. Fragmenty kości mogą utknąć w jelitach, powodując zablokowanie i zaparcia. Może to nie tylko powodować duży ból u Twojego zwierzaka, ale może również skutkować kosztownymi wizytami u weterynarza, a nawet operacjami.  Chociaż istnieją kości, które stanowią zagrożenie dla Twojego zwierzaka, wiedza, czego szukać w kości, może zapewnić Twojemu psu bezpieczeństwo i pomóc Ci zdecydować, jakie kości dla psa są odpowiednim wyborem.

Czy gotowane kości z kurczaka są bezpieczne dla psa?

Większość ludzi wie, że gotowane kości z kurczaka są szkodliwe dla psów. W rzeczywistości ugotowane kości wszelkiego rodzaju mogą być niebezpieczne, ponieważ łamią się i rozszczepiają na małe, ostre kawałki, które mogą przeciąć psu usta i narządy trawienne. Odłamki kości mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym:

 • Rany jamy ustnej i języka
 • Zadławienie
 • Złamane zęby
 • Skaleczenia i rany w jamie ustnej lub na migdałkach
 • Wymioty i biegunka
 • Ciężkie zaparcia
 • Niedrożność jelit, która może wymagać operacji

Najbezpieczniej jest nigdy nie dać swojemu psu kości z rodzinnego obiadu. Nawet gotowane kości wołowe dla psa mogą pękać na niebezpieczne kawałki. Oprócz tego, że są niebezpieczne, gotowane kości nie są tak zdrowe jak inne kości, ponieważ proces gotowania pozbawia je wielu korzystnych składników odżywczych. Jeśli chcesz wykorzystać resztki mięsa i kości z posiłku, rozważ ich ugotowanie i przecedzenie w smaczny bulion z kości.

Innym rozwiązaniem mogą być też wędzone kości dla psa, które mają wiele zalet, a wielu właścicieli nie będzie miało problemów z podawaniem swoim psom tego przysmaku. Wędzone kości dla psa różnią się nieco od gotowanych. Chociaż proces wędzenia technicznie wysusza kości i mięso, to nie spowoduje, że kości będą kruche w takim stopniu, jak przy gotowaniu. Głównym celem przy wędzonych kościach jest dodanie specyficznego smaku. Mimo to nadal istnieje kilka obaw związanych z wędzonymi kośćmi dla psów, gdyż wciąż są bardziej kruche od surowych kości dla psa.

Jakie kości są najlepsze dla psa do żucia?

Mocno wierzymy w korzyści płynące z żucia kości zarówno dla kotów, jak i psów. Żucie kości to dla nich świetny sposób na ćwiczenie mięśni żuchwy, czyszczenie zębów i stymulację umysłową. Jednak żucie kości wiąże się z ryzykiem, takim jak złamanie zęba i/lub zadławienie. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z zagrożeń i jak bezpiecznie wybrać kość, aby zmaksymalizować korzyści i zmniejszyć potencjalne ryzyko.

Aby zminimalizować ryzyko związane z kośćmi dla psa, należy wziąć pod uwagę rozmiar, gęstość i skłonność do żucia swojego zwierzęcia:

 • Rozmiar: Kości powinny być wystarczająco duże, aby pies lub kot nie mógł całkowicie zmieścić kości w pysku. Jeśli jest za mały, zwierzę może się nimi zakrztusić.
 • Gęstość: Silniejsze psy powinny przyklejać się do kości, które są gęstsze lub mocniejsze, takich jak kości podudzia, poroże, róg kozy oraz kości wołowe dla psa. Słabsze i mniejsze pieski mogą być bezpieczne z mniej gęstymi kośćmi, takimi jak kości jagnięce, kości cielęca dla psa lub wieprzowe, będą to też dobre kości dla szczeniaka.
 • Tendencje do żucia: Kości są przeznaczone do gryzienia przez długi czas, a nie do zgniatania i połykania. Jeśli twój pies agresywnie przeżuwa i może odłamywać duże kawałki kości, ważne jest, aby usunąć kość i wyrzucić kawałki.

Ogólnie rzecz biorąc, surowe kości dla psa są znacznie bezpieczniejsze niż gotowane. Istnieją jednak surowe kości dla psa, których nigdy nie powinieneś karmić swojego psa. Obejmują one:

 • Kości wieprzowe dla psa, które łatwo pękają
 • Wszelkiego rodzaju kości żeber, które są małe i mogą pękać lub utknąć w gardle psa
 • Każda kość mniejsza niż pysk psa, którą pies może połknąć w całości

Ponadto zawsze powinieneś nadzorować swoje zwierzę, gdy cieszy się kością, aby upewnić się, że żuje prawidłowo i nie ma ryzyka zadławienia. Zastanawiasz się pewnie też jak długo pies trawi kości. Otóż proces trawienia takiego przysmaku trwa do 12 godzin.

Na koniec, jeśli nie masz pewności, jaka może być właściwa kość dla Twojego kota lub psa, zapytaj o to lekarza weterynarii, a z przyjemnością przedstawi Ci różne opcje.

5/5 - (1 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *