Fontanna dla kota – czy warto kupić poidełko?

Fontanna dla kota – czy warto kupić poidełko?

Wiele opiekunów kotów zauważa że zwykła miseczka z wodą nie jest atrakcyjna dla ich pupila i bardzo rzadko z niej korzysta. I chociaż faktem jest, że koty zdecydowanie mniej piją w porównaniu na przykład do psów, niedostateczna ilość wypitej wody może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zatem znaleźć sposób na zachęcenie naszego kota do częstszego picia wody – może w tym pomóc zakup specjalnej fontanny dla kota, która zdobywa coraz większą popularność wśród kocich właścicieli.

Z czego wynika rzadkie picie kotów?

Dobrze wiemy, że nasze domowe koty mają w sobie dalej wiele cech po ich dawnych dzikich przodkach. Są niezależne, bywają zaczepne i bardzo terytorialne. Także spożywanie małej ilości wody jest cechą pozostałą po ich dzikich krewnych. Koty, zarówno dzikie jak i nasze domowe mruczki, są przystosowane do pobierania płynów głównie z pożywienia. Dlatego tak ważne jest aby podawać kotu mokrą karmę, a nie samą suchą! Nie oznacza to jednak że nie potrzebują one spożywać wodę w czystej postaci – wilgotne pożywienie nie jest wystarczającym jej źródłem.

Ile wody powinien wypijać kot dziennie i jakie choroby mogą być wywołane przez niedostateczną ilość przyjmowanych płynów?

Przyjmuje się, że dorosły zdrowy kot powinien przyjmować 50 ml wody na kilogram masy ciała. Koty ważą przeciętnie 4/5 kilogramów, także według obliczeń taki kot powinien wypijać średnio przynajmniej 200-250 ml czystej wody dziennie, oczywiście oprócz tej spożywanej wraz z mokrą karmą. Kocięta są bardziej narażone na odwodnienie, dlatego powinny wypijać nieco więcej, w okolicach 70 ml na kilogram. Koty jednak są z natury niechętne do picia wody, dlatego powinniśmy jak najbardziej je do tego zachęcać – dobrym pomysłem jest właśnie zakup fontanny dla kota, która może pomóc w zapobieganiu jego odwodnieniu.

Odwodnienie u kotów powoduje, że ich mocz jest bardziej gęsty, co zaburza funkcjonowanie nerek i prowadzi do chorób układu moczowego. Zarówno obniżone, jak i znacznie podwyższone spożywanie wody powinno nasz zaniepokoić – może być to symptomem istniejących u kota chorób, takich jak nadczynność tarczycy czy bardzo groźna niewydolność nerek. W obu tych przypadkach obserwuje się wzmożone pragnienie i zwiększenie częstości oddawania moczu.

Wybierając wodę dla kota, pamiętajmy żeby była ona świeża i zimna. Najlepiej żeby była ona przefiltrowana, można także decydować się na wodę z butelek jednak pamiętając żeby nigdy nie podawać kotu wody mineralnej, która mogłaby doprowadzić do zaburzeń gospodarki mineralno-elektrolitowej kociego organizmu.

Co zniechęca koty do picia z miseczki?

Niechęć do picia wody stojącej, czyli właśnie takiej znajdującej się w miseczkach także może wynikać z ich pochodzenia. Dzikie koty rzadko korzystają ze zbiorników z stojącą wodą, znacznie częściej można je zaobserwować przy wodzie bieżącej, tam gdzie płynąca w strumieniu woda jest zdecydowanie czystsza i zimniejsza. Dlatego właśnie bieżąca woda z kranu, czy właśnie taka z fontanny, bardziej przypomina naturalny wodopój dla kota.

Dodatkowo problemem może być stawianie misek z wodą w bliskiej odległości od misek z jedzeniem, ponieważ koty wyraźnie nie lubią pić tam gdzie spożywają karmę. Podejrzewa się że ma to związek z unikaniem picia zabrudzonej i potencjalnie skażonej wody, ponieważ to samo zachowanie obserwuje się u dzikich kotowatych – wolą one udawać się do wodopoju oddalonego od miejsca, w którym właśnie upolowały zwierzynę. Jeśli dopiero planujemy zakup automatycznej fontanny dla kota, albo z jakiegoś powodu wolimy zostać przy miseczce z wodą, o wiele lepszą opcją będzie postawienie miski z dala od miejsca, w którym nasz kot spożywa posiłki.

Dlaczego poidełka dla kotów są dla nich bardziej atrakcyjne niż tradycyjne miski?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup fontanny dla kota, szybko zauważymy że koty zdecydowanie wolą pić z poidełka niż z miseczek, a powodów jest wiele. Głównym powodem jest wcześniej wspomniany fakt, że domowe mruczki tak jak ich dzicy przodkowie wolą pić wodę bieżącą od wody stojącej. Bieżąca woda także zdecydowanie wolniej się nagrzewa. Poidełka dla kotów mają często wbudowany filtr, który dodatkowo sprawia że woda jest czysta i wszelkie zabrudzenia są natychmiast wyłapywane. Woda w fontannach dla kotów jest także o wiele mniej narażona na zabrudzenia w porównaniu do wody w miseczkach, gdzie łatwo może dostać się kurz, kocia sierść czy kawałki jedzenia. Dodatkowo nowy gadżet w domu i interesujący ruch wody z pewnością zainteresują te ciekawskie stworzenia i dzięki temu również sprawią, że będzie on chętniej podchodził do takiego wodopoju dla kotów i częściej z niego korzystał.

Na co zwracać uwagę przy wyborze idealnej fontanny dla naszego kota?

Poidełko dla kota powinno być przede wszystkim wykonane z przyjaznego materiału dla kota, wolnego od wszelkich ostrych krawędzi i odpornego na uszkodzenia. Ważne jest aby owy materiał był jak najłatwiejszy w czyszczeniu, aby nie odkładał się w nim kamień oraz bakterie i inne mikroorganizmy. Niektóre fontanny są wykonane z takich materiałów, które są przyjazne dla zmywarki, dzięki czemu nie musimy ich myć własnoręcznie i jesteśmy pewni że są idealnie czyste po wyjęciu ze zmywarki.

Wybierając fontannę powinniśmy mieć na uwadze jej kształt, szerokość, rozmiar oraz pojemność. Część z miejscem do picia powinna być na tyle szeroka aby ścianki naczynia nie drażniły kocich wibrysów przy każdym piciu, ponieważ są one bardzo wrażliwe i ich stałe podrażnianie może zniechęcić kota do korzystania z wodopoju. Rozmiar, a szczególnie pojemność wybieranej przez nas fontanny dla kota jest zależna szczególnie od ilości naszych kocich przyjaciół w jednym mieszkaniu. Jeśli mamy więcej niż jednego kota powinniśmy celować w jak największą pojemność, tak aby nie musieć spędzać dużo czasu na obserwacji jak pełne jest poidełko i stale dolewać wody.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli poidełek dla kotów, które w większości nastawione są na cieszenie oka właściciela, ponieważ to oczywiście on wybiera produkt. Oczywiście można znaleźć dobrą fontannę dla kota, która jednocześnie może stanowić ozdobę domu, ale nie powinniśmy się w wyborze kierować wyłącznie ich wyglądem. Warto wybrać poidełko z przezroczystymi ściankami, które pozwala nam na łatwą kontrolę poziomu wody oraz pokazuje nam, kiedy przychodzi czas na mycie całego sprzętu.

Wybierając idealny wodopój dla kota, musimy koniecznie zwrócić uwagę na obecność dobrej jakości filtru. Nierzadko wybieranym filtrem dla tego typu sprzętu jest filtr węglowy, bardzo często też używany w filtrach stworzonych dla ludzi. Dobry filtr powinien nie tylko zmiękczać wodę z kranu, poprawiając jej skład i smak, ale także powinien on wyłapywać większe i mniejsze zabrudzenia, od resztek karmy, sierści do cząstek kurzu oraz mikroorganizmów.

Idealna fontanna dla kota powinna być cicha w działaniu i stabilna, tak aby nie wywoływać głośnych dźwięków przy przesuwaniu, ponieważ koty są bardzo wrażliwe na wszelki hałas i stres z nim związany. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, że większość modeli fontann chodzi nieustannie cały dzień, dlatego ważne jest aby sprzęt był cichy i nie przeszkadzał domownikom w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie w nocy. Jeśli szukamy poidełka, które będzie się włączało wyłącznie w obecności kota, warto wybrać fontannę dla kota z czujnikiem ruchu.

Jakie poidełko będzie najlepsze dla Twojego kota? – różne rodzaje fontann dla kota

Istnieje wiele modeli automatycznych fontann dla kotów, w różnorodnych kształtach i wykonanych z różnych materiałów. W ostatnich czasach na popularności zyskują ceramiczne fontanny dla kotów, które są niesamowicie łatwe w utrzymaniu czystości i sterylności, dzięki temu że można myć je w zmywarce – co jest znaczną przewagą nad plastikowymi modelami, które trzeba czyścić ręcznie.

Fontanny dla kotów dzieli się na bezprzewodowe i takie zasilane sieciowo, kablem. Chociaż niektóre firmy pozostają przy zasilaniu sieciowym, naszym zdaniem zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie poidełko dla kota na baterie. Niektóre koty mają tendencję do gryzienia kabli co może być szczególnie niebezpieczne w bliskim towarzystwie woda – fontanna dla kota na baterie jest na szczęście pozbawiona porażenia naszego kociego towarzysza prądem, chociaż oczywiście wiąże się z częstą wymianą baterii. Jednak plusem bezprzewodowej fontanny dla kotów jest też to, że o wiele łatwiej jest znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu, gdyż nie musi być ono blisko gniazdka, a dodatkowo pozbawia nas ryzyka ciągłego potykania o kabel.

Jeśli zależy nam na oszczędzaniu energii, fontanny dla kotów z czujnikiem ruchu są nowym, energooszczędnym rozwiązaniem. Czujnik ruchu wykrywa poruszającego się kota w odległości 1,5 metra, dzięki czemu włącza się i zużywa energie wyłącznie w obecności kota, gdy ten chce się napić.

Niektórym kotom do zachęcenia do picia wody wystarczy, że będzie ona w ciągłym ruchu, na przykład przypominając wir wodny. A może zauważyłeś, że Twojego kota bardzo interesuje bieżąca woda spływająca z kranu? – szukaj w takim razie fontann dla kota z jak największą ilością poziomów, z których woda będzie spływała przypominając miniaturowe wodospady.

Ile trzeba zapłacić za automatyczną fontannę dla kota?

Ceny poidełek dla kota są bardzo różne, zależne od firmy i dodatkowych opcji. Najczęściej kształtują się one na poziomie stu złotych, ale mogą też sięgać do kwoty kilkuset polskich złotych. Nie jest to sprzęt na którym warto oszczędzać, dlatego wybierając idealne poidełko dla naszego kota powinniśmy kierować się przede wszystkim jego dobrem i idealnym dopasowaniem. Kupując poidełko z wymienianym filtrem musimy przygotować się także na rutynowe koszty związane z zakupem nowych wkładów filtrujących.

Zastanawiasz się czy Twój kot potrzebuje swojej własnej fontanny dla kotów?

Jeśli zauważyłeś ostatnio że Twój koci przyjaciel wyjątkowo mało pije i chcesz zadbać o jego większe nawodnienie, koniecznie udaj się do sklepu zoologicznego lub poszukaj przez internet automatycznej fontanny dla kota. Z pewnością nowe poidełko zachęci go do częstszego picia wody, dzięki czemu nie będzie groziła mu zbyt mała przyjmowana ilość płynów na porządku dziennym i tym samym różne choroby będące tego skutkiem. Nawet jeśli Twój kota nie wydaje się mieć problemów z piciem wody, fontanna do picia z pewnością będzie dobrym pomysłem, który umili mu życie.

5/5 - (1 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *